Sezona sakupljanja puževa u Bosni i Hercegovini se privodi kraju. Prema riječima Rame Suljića, vlasnika kompanije “Robus” iz Sapne, koja se bavi otkupom puževa, postoji ogroman interes stranaca za domaće puževe.
Ovaj posao se u našoj zemlji uglavnom obavlja tokom aprila i maja. Ovogodišnja sezona bila je bolja u odnosu na godine pandemije, ali dosta lošija u poređenju s ranijim periodom.
Prema riječima Suljića, vlasnika kompanije koja se otkupom puževa bavi od 1998 godine., postoji ogroman interes stranaca za prirodnim vinogradarskim puževima, Helix pomatia. No, sve veće iseljenje stanovništva iz BiH ugrožava i ovaj biznis.
– Kada smo počeli otkupljivali smo i po 250-300 tona puževa u sezoni. Međutim, kako je to siromašno stanovništvo koje je njih sakupljalo uglavnom napustilo BiH, sad su to skoro pa zanemarujuće količine – kaže Suljić.
Oni su jedan od tri zastupnika “Studen-proma”, a koji u otkupu pokrivaju čitavu BiH. Ističe kako je najviše puževa na području Lukavca, u okolini Modračkog jezera, dodavši ponovo sa žaljenjem da ih nema ko brati. A, otkupna cijena je dobra, riječ je o onima s kućicom, koje po kilogramu plaćaju od 1,50 KM do dvije marke, odnosno za veće količine daju i bonuse.
– Isplata je odmah, od kilogram pa do neograničene količine mogu nama prodati. Iskusniji sakupljači imaju više uvijek. Ako donese 100 kg njima je po 1,60 KM/kg, za 200 kilograma ide 1,65 KM/kg. Imamo slučajeve gdje plaćamo i 1,90 – ističe Suljić.
Vozač u ovoj kompaniji, Nihad Mustafić, kaže da za veće količine dolaze na adresu. Manje se uglavnom predaju otkupnim stanicama koje se nalaze u skoro svim bh. gradovima.
– Mi puževe vozimo u fabriku za preradu u Zvorniku, koji ih izvoze širom Evrope. Ove koje mi otkupljujemo su 90 posto za ishranu. Bosanski puž je zdrav, nema bolesti – kaže Mustafić.
Restoranske cijene “paprene”
Kada je riječ o starosnoj strukturi berača, kaže da ona ne postoji i da to radi uglavnom siromašnije stanovništvo.
– Neće ih sigurno političari brati, oni ih možda jedu, mu tu ne možemo ni primirisati. Oko 19 evra je porcija od sedam do 10 komada, obični građani ovdje to sebi ne bi mogli ni priuštiti – zaključuje Nihad.
Ove godine, uspjeli su otkupiti oko 30-40 tona, pa sezonu ocjenjuju lošom.
Agroklub.ba
Besplatnu Android aplikaciju portala SrpskaCafe preuzmite ovdje.