Zastave više od 20 zemalja ukrasile su ulice Foče i glavni gradski trg na dočeku učesnika Svjetskog prvenstva u raftingu na rijeci Tari.
Raspjevani i razigrani rafteri donijeli su u ponedjeljak u Foču ritmove sa svih svjetskih meridijana pred odlučujuće takmičenje u spustu rijekom Tarom, nakon kojeg će se znati koja će zemlja osvojiti titulu šampiona svijeta u ovom neobičnom sportu.
Master Team R4 Dajak klub Banja Luka osvojio je sve tri svjetske medalje, zlato, srebro i bronzu na Vrbasu, na IRF World Rafting Championships 2022.
Nakon fantastičnog uspjeha Banjalučana, očekuje ih još spust na Tari u Foči.
Dajakaši – rafteri ne kriju najviše ambicije i u spustu, ali i u generalnom plasmanu.
O tome svjedoči i izjava Igora Kuzmanovića iz Dajak kluba “Banjaluka”.
Japanci su na svakom rafting takmičenju među glavnim favoritima, a njihov kapiten Satoši Kojzumi priča da su došli u Foču prije desetak dana da bi upoznali Taru i najveći kanjon u Evropi.
– Tara je divna rijeka, ima fenomenalne, jake bukove sa jakom strujom, što nam govori da ćemo imati uzbudljivo i zahtjevno takmičenje – rekao je Kojzumi.
Uz Australijance i Argentince najveselija ekipa na defileu fočanskim ulicama bili su Kostarikanci.
Kapiten ove ekipe Danijel Anćia Torente rekao je da su prvi put ovdje i da su veoma uzbuđeni i srećni zbog dolaska, jer su ljudi gostoljubivi, hrana je ukusna, a planine i rijeke jedinstvene.
Kostarikance je posebno oduševila ljepota rijeke Tare, koja sa punim pravom nosi epitet “suza Evrope”.
– Ovo prvenstvo je veoma zahtjevno, znamo koji su timovi najspremniji, ali samo učešće je velika stvar, svi smo pobjednici – rekao je Kostarikanac.



Direktor Svjetskog prvenstva Aleksandar Pastir kaže da su učesnici oduševljeni gostoprimstvom u Foči i da nije uobičajeno da opština, rafteri i privrednici izađu u susret i obezbijede smještaj, ishranu i ostale uslove.
On je istakao da će spust na Tari odlučiti ukupnog pobjednika, jer nosi najviše bodova – 400. Veslaće se od Brštanovice do Šćepan polja na stazi dugoj 16 kilometara sa velikim brojem izuzetno zahtjevnih bukova.
– Tara zaslužuje da bude na mapi svjetskih rijeka što se tiče sporta – kada je u pitanju turizam ona to već jeste. Ovom kombinacijom Vrbasa i Tare dokazali smo da možemo da organizujemo Svjetsko prvenstvo, i to drugi put, tako da kada opet odlučimo da se kandidujemo niko neće moći da nam parira – kaže Pastir.
Rafting kampovi u Foči obezbijedili su smještaj i ishranu za sve učesnike.







Predsjednik fočanskog Udruženja rafting klubova Zdravko Matović kaže da su se svi klubovi na Drini i Tari potrudili da budu dobri domaćini.
– Velika nam je čast da je Foča domaćin Svjetskog prvenstva. Potrudićemo se da se osjećaju lijepo, da budu zadovoljni, da im pružimo sve što smo u mogućnosti – rekao je Matović.
Načelnik opštine Foča Milan Vukadinović istakao je da je Banjaluka na impresivan način odradila svoj dio posla, a da će se Foča potruditi da je prati u tome.
– Mislim da ćemo biti dobri domaćini i da ćemo, zajedno sa našim rafting klubovima, Foču predstaviti u najboljem svjetlu, da promovišemo rafting rijekom Tarom, Nacionalni park `Sutjesku`, Pješčane piramide i sve što Foča nudi – rekao je Vukadinović.
Trening na Tari je danas, a takmičenje u srijedu, 1. juna, od 10.00 časova.
Istog dana, u večernjim časovima na platou ispred Akva parka “Ušće” u Foči, je dodjela medalja za disciplinu spust i proglašenje ukupnih pobjednika Svjetskog prvenstva, te ceremonija zatvaranja.
Nakon svečanog zatvaranja Svjetskog rafting prvenstva, takmičari, turisti i gosti mogli su da uživaju u koncertu kragujevačkog benda “Vesele osamdesete” i domaćeg benda “Paranoid”.
Na Svjetskom prvenstvu u raftingu nastupa 61 tim iz 22 zemlje.
Ovo je drugi put da su Foča i Banjaluka, odnosno Tara i Vrbas, domaćini Svjetskog prvenstva u raftingu. Prvi put to je bilo 2009. godine.
Srna
Besplatnu Android aplikaciju portala SrpskaCafe preuzmite ovdje.