Ilija Milić (75) iz Kotor Varoša pravosnažno je osuđen na jedinstvenu kaznu od 16 godina i devet mjeseci zatvora zbog ubistva Vasilja Kneževića (35) poznatog kao “dječak sa planine”.
Vrhovni sud Republike Srpske potvrdio je ovu presudu.
Milić je oglašen krivim za teško ubistvo Vasilja i nedozvoljeno posjedovanje oružja. To je treća presuda koju je ovom predmetu donio Vrhovni sud RS, budući da je u dva navrata ukidao prvostepene presude i postupak vraćao Okružnom sudu u Banjaluci na novo suđenje.
Zločin se desio 10. aprila 2018. godine na Kruševu brdu u selu Pilipovina kod Kotor Varoša. U presudi se navodi da je Milić u zasjedi čekao Kneževića, na putu kojim vodi stoku. Kada je Vasilj naišao, optuženi je prema njemu ispalio rafal, pogodivši ga sa pet metaka. Motiv ubistva navodno je bio višegodišnji sukob njihovih porodica zbog vodovoda.
U presudi se navodi da je prije zločina Milić uzeo automatsku pušku i otišao prema zaseoku Potok s namjerom da ubije Vasilja. Sakrio se iza stabla bukve, pored lokalnog puta. Kada je Vasilj naišao Milić je sa udaljenosti od oko dva metra prema njemu ispalio rafal. Dva metka pogodila su ga u glavu, dva u lice, a jedan je pogodio rame i vrat i na mjestu je ostao mrtav.
Milić je s puškom u rukama otišao kući i telefonom je pozvao policiju. Saopštio im je da je ubio komšiju i pozvao ih da dođu u selo da se preda. Do dolaska policije zapucao je i prema Vasiljevom ocu Nedeljku Kneževiću, kojeg srećom nije pogodio. Nakon toga je uhapšen i od 11. aprila 2018. se nalazi u pritvor, koji mu je uračunat u izrečenu presudu.
Una
Besplatnu Android aplikaciju portala SrpskaCafe preuzmite ovdje.