Putovanja su najbolji način za upoznavanje različitih kultura, jezika i pogleda na svijet, a to su na vlastitom primjeru naučili studenti banjalučkog Univerziteta koji su zahvaljujući Erazmus programu razmjene studenata u evropskim metropolama boravili i do pet mjeseci.
– Jedna od njih jeste studentkinja italijanskog jezika na Filološkom fakultetu Anja Stojaković koja je za “Glas Srpske” otkrila kako joj je razmjena pružila priliku da studira na venecijanskom Univerzitetu i time ostvari svoj san.Oduvijek sam imala želju da živim i studiram u inostranstvu, a nakon što sam zavoljela italijanski jezik pojam inostranstva za mene postaje Italija. Upisala sam Filološki fakultet, jer sam znala za njihovu saradnju sa univerzitetima u Italiji i da je to prilika za ostvarenje moje želje – priča nam Stojakovićeva.
Putovanja, razonoda i sticanje znanja samo su neke od mogućnosti koje pruža razmjena.
– Najvažnija stvar koju mladi mogu da steknu tokom razmjene jesu veze i prijatelji za cijeli život. Na početku studiranja Sara Sekulović iz Trebinja mi je bila samo koleginica, a nakon što smo u Italiji zajedno provele pet mjeseci, postala je osoba sa kojom se čujem svaki dan – priča Stojakovićeva.
Studentkinje francuskog jezika i književnosti Mišela Šušić i Miljana Vuković, nakon što su se u septembru prošle godine prijavile za razmjenu nisu ni sanjale da će život na sjeveru Francuske, u gradiću Poatje, biti poprilično težak, ali stvari su se vremenom ipak posložile.
– Tokom pet mjeseci imale smo priliku da živimo i studiramo u ovom gradu, a život u njemu znači i suočavanje sa brojnim poteškoćama. Prvih nekoliko sedmica po dolasku je bilo prilično teško, ali smo se brzo snašle i uklopile u novu sredinu – priča nam Vukovićeva.
Šušićeva dodaje da su zajedno rješavale sve probleme i vremenom naučile da žive u francuskoj sredini.
– Sa sobom nosimo divno iskustvo koje ćemo zasigurno pamtiti cijeli život – rekla je za “Glas” Šušićeva.
Drugačiji način studiranja omogućio im je da steknu nova saznanja koja, kako kažu uglas, nisu imale priliku vidjeti na banjalučkom Univerzitetu.
– Studiranje u Francuskoj znači mnogo novih i inovativnih pristupa predavanju i vježbama, a možda najbitnije od svega jeste to što smo pratile predmete sa kojima se nismo ranije susretale – priča Šušićeva.
Sa čarima Francuske imala se priliku upoznati i studentkinja francuskog jezika Veronika Trivunić koja kaže da su je u toj zemlji dobro prihvatili, a da se ona i dobro snašla, posebno u putovanjima širom zemlje kroasana.
– Kako je vrijeme prolazilo i kako smo otkrile sve što Poatje može da ponudi odlučile smo da posjetimo još neke gradove u Francuskoj i da nađemo jeftin let do Španije te posjetimo Barselonu – priča Veronika.
Prilika
Student međunarodnih odnosa Tarik Aziz, koji je u Banjaluci na razmjeni zahvaljujući saradnji banjalučkog i Univerziteta Ka Foskari dž Italiji, za “Glas” kaže da Banjaluka pruža lijep život za svakoga, a priroda i ljudi su inspirativni.
– Moj boravak ovdje veoma je komforan i zahvaljujem svima koji su mi to omogućili, posebno Univerzitetu u Banjaluci – rekao Aziz, koji je rođen u Pakistanu.
Glas Srpske
Besplatnu Android aplikaciju portala SrpskaCafe preuzmite ovdje.