Foto: Srna/ Ilustracija
Društvo

Dobrovoljno davanje krvi u stalnom porastu u Srpskoj


Dobrovoljno davanje krvi u Republici Srpskoj je u stalnom porastu tako da su količine najdragocjenije tečnosti trenutno na zadovoljavajućem nivou.

Da je tako, pokazuju podaci Zavoda za transfuzijsku medicinu Republike Srpske, u kojima se ističe da je tokom 2020. godine prikupljeno 32.000, a naredne godine 37.500 doza najdragocjenije tečnosti.

Veselka Ćejić, šefica Službe za prikupljanje krvi u Zavodu za transfuzijsku medicinu Republike Srpske, navela je za “Nezavisne” da je u prvih šest mjeseci ove godine krv doniralo oko 17.000 dobrovoljnih davalaca.

“Treba napomenuti da jedan davalac krv može dati i više puta tokom godine ili da se registruje samo jednom, kada i daruje krv. Tokom prve polovine godine u Srpskoj je prikupljeno oko 18.000 doza krvi”, pojasnila je Ćejićeva.

Prema njenim riječima, kako zalihe krvi zavise od pojedinačnih pacijenata u bolnicama i njihovih potreba, teško je u datom trenutku definisati koja krvna grupa je trenutno najpotrebnija.

– U principu, najpotrebnija je krvna grupa A Rh D pozitivna, kao najčešća krvna grupa u našoj populaciji, a ujedno je i krvna grupa najčešće zahtijevana od strane kliničkih ljekara – kazala je Ćejićeva.

Kako je istakla, tokom ove godine su najviše prikupljene doze A+ krvne grupe, srazmjerno učestalosti krvnih grupa u našoj regiji.

– Tokom ljeta se tradicionalno smanjuju zalihe krvi, i to najviše u julu i avgustu zbog manjeg broja dobrovoljnih davalaca krvi, godišnjih odmora, te raspusta u školama – objasnila je Ćejićeva.

Tokom 2020. godine u Banjaluci je prikupljeno 11.000 doza krvi, dok je 2021. godine prikupljeno 13.000.

– Ukupan broj davalaca krvi u RS 2020. godine bio je 23.000, dok se naredne godine povećao na 27.000 – naveli su iz Zavoda za transfuzijsku medicinu Republike Srpske.

Kazali su da akcije dobrovoljnog davanja krvi pomažu u održavanju zadovoljavajućih zaliha krvi za stanovništvo RS, zbrinjavanje hitnih slučajeva, trudnice i žene nakon poroda, liječenje beba i djece i različite vidove operacija, te dokazuju da postoje humani građani koji su svjesni činjenice da samo jedna doza krvi može nekome spasiti život.

– Da bi se zadovoljile potrebe liječenja pacijenata raznim hemoproduktima, u RS bi bilo potrebno 30 dobrovoljnih davalaca na svakih 1.000 stanovnika, što u suštini znači da bi tri odsto populacije trebalo da daruje krv jednom u toku godine da bismo na raspolaganju imali dovoljne zalihe krvi – kazali su ranije u ovom zavodu.

Podsjećamo, Zavod za transfuzijsku medicinu Republike Srpske organizovan je kroz rad transfuzioloških službi u 10 gradova RS.

Najdragocjenija tečnost se može dati u transfuziološkim službama koje se nalaze u Banjaluci, Doboju, Bijeljini, Gradišci, Prijedoru, Zvorniku, Istočnom Sarajevu, Foči, Trebinju i Nevesinju.

Nezavisne

Besplatnu Android aplikaciju portala SrpskaCafe preuzmite ovdje.


Možda vas zanima

Bosanska Krupa: Mermer pamti one koje je “Titanik” odnio sa sobom

K1

Vrijeme sutra: Nestabilno i hladnije

K1

Novo povećanje penzija u Srpskoj

K1

Zdravstveno osiguranje na klik: Provjerite da li ste osigurani

K1

“Protivgradna preventiva” Srpske: Voćari, zaštitite biljke

K1

Koje su finansijski najjače političke partije u BiH?

K1

Predaj komentar

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne i stavove portala srpskacafe.com. Molimo sve korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Zadržavamo pravo da obrišemo komentar bez prethodne najave i objašnjenja.

Ova stranica koristi kolačiće kako bi osigurali bolje korisničko iskustvo. Nastavkom korištenja pretpostavićemo da ste saglasni sa primanjem kolačića. Prihvati Pročitaj više