Foto: S.Ćuković
Banjaluka

Svečano otvoren 57. Kočićev zbor: Petar Kočić je i dalje sveprisutan u našem društvu (FOTO)

Polaganjem vijenaca na spomenik našem tribunu i književniku i prigodnim kulturno-umjetničkim programom u Parku „Petar Kočić“ svečano je otvorena manifestacija „57. Kočićev zbor“.

Kako je rekao gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković, koji je prisustvovao otvaranju manifestacije, neki ljudi su bezvremenski, a njihove ideje su vječne i uvijek moderne.

– Kada čitate djela Petra Kočića, možete da vidite da je on i dalje sveprisutan u našem društvu i da njegova djela na najbolji mogući način oslikavaju sadašnjicu, društvo i sva aktuelna dešavanja. Ove godine smo promijenili koncept, pa se ova manifestacija sastoji iz tri dana, i to dana istine, slobode i otadžbine – rekao je gradonačelnik.

Dodao je da su upravo to tri univerzalne ideje Petra Kočića, te da svaki čovjek uvijek treba da ljubi istinu i svoju otadžbinu.

– Istina, u to vrijeme nije bilo lako, ali nije lako ni danas. Sva vremena su teška. Upravo zbog toga, mi kao narod treba da ostanemo posvećeni Zmijanju i Kočiću, koji je simbol Banjaluke i našeg naroda, čovjek najsjajnije pisane riječi, čovjek koji je svojim riječima opisao prošla, sadašnja ali i buduća vremena – rekao je Stanivuković.

Iskoristio je priliku da pozove sve sugrađane, ali i turiste da danas isprate sve sadržaje u okviru ove manifestacije, koji se dešavaju u Banjaluci, a da u naredna dva dana posjete Stričiće i Manjaču gdje ih takođe očekuje bogat program.

– Važno je da se Petra Kočića prisjećamo uvijek, ne samo kada obilježavamo Kočićeve dane i ovu manifestaciju, Petra Kočića treba da se prisjećamo svaki dan – zaključio je Stanivuković.

Savjetnica gradonačelnika Banjaluke za kulturu i socijalnu politiku Mirna Savić-Banjac, dodala je kako je ponosna na ovogodišnji koncept „Kočićevog zbora“ i na program koji je gradska administracija priredila za sve posjetioce.

– Danas smo u Banjaluci, a za vikend smo u Stričićima. Posebno sam srećna i ponosna što će se „Kočićeva nagrada“ uručivati u Stričićima. Nama je bitno da ljudi, koji dolaze na zbor, vide i kulturni segemnt, da ih privučemo i da im prikažemo kvalitetan sadržaj. U tome smo uspjeli – rekla je ona.

Ministrica prosvjete i kulture Republike Srpske, Natalija Trivić, koja je otvorila ovu manifestaciju,  poručila je kako je upravo Petar Kočić dio našeg kulturnog identiteta, te da Petra Kočića ne smijemo da zaboravimo.

– Već tradicionalno mi obilježavamo ovu manifestaciju ovdje u Parku „Petar Kočić“. Program je ove godine raznovrstan i sadržajan. Svojim djelima, Petar Kočić i danas svjedoči na koji način treba da razmišljamo i na koji način treba da branimo srpski i nacionalni identitet, te da se odupremo svemu onome što nosi jedno društvo – poručila je Trivićeva.

Prvog dana – Dana istine, Mariji Trubić, učenici osmog razreda Osnovne škole „Petar Kočić“ iz Sitnice, Opština Ribnik za pjesmu „Ideš li, rode“ dodijeljena je  nagrada „Zmijanjče“ za najbolji literarni rad mladog pisca iz Republike Srpske, koja je poručila kako joj ova nagrada mnogo znači.

– Mnogi učenici iz cijele Republike Srpske su pisali radove, a nagrada je pripala meni. Naša škola je mala i stvarno je predivno kada jedan rad iz malog mjesta dobije jedno ovakvo priznanje – rekla je dobitnica nagrade.

Predsjednik Udruženja književnika Republike Srpske, podružnica Banjaluka, Miladin Berić poručio je kako je ove godine program izuzetno sadržajan i brilijantan.

Program prvog dana Kočićevog zbora – „Dana istine“ biće nastavljen od 17 časova uz Veče satire, kada će na ljetnoj pozornici tvrđave Kastel nastupiti domaći književnici koji će predstaviti svoju satiru u Kočićevom duhu, a zatim i Branko Đurić Đuro sa stendap komedijom.

Bogat program ovogodišnje manifestacije biće nastavljen i tokom vikenda, 27. i 28. avgusta u Stričićima na Manjači, saopštili su iz GU Banjaluka.

GU Banjaluka

Besplatnu Android aplikaciju portala SrpskaCafe preuzmite ovdje.

Možda vas zanima

“Gradimo Građu”: Koncert klasične muzike na platou iznad atomskog skloništa

DB

Vučić za CNN: Pozivamo na odgovornost sve koji su počinili krivična djela u Banjskoj

DB

Ristić: Tužiću Vukanovića; lider Liste za pravdu i red odgovorio: Jedva čekam

DB

Dodik: Mađarska spremna da preuzme projekte koje je otkazala Njemačka

DB

Sa pasošem tzv. Kosova od 1. januara bez viza u zemlje EU, osim u Španiju

DB

Banjaluka: Stiglo 10.500 zahtjeva za borački dodatak

DB

Predaj komentar

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne i stavove portala srpskacafe.com. Molimo sve korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Zadržavamo pravo da obrišemo komentar bez prethodne najave i objašnjenja.

Ova stranica koristi kolačiće kako bi osigurali bolje korisničko iskustvo. Nastavkom korištenja pretpostavićemo da ste saglasni sa primanjem kolačića. Prihvati Pročitaj više