Zdravlje

Namirnice od kojih možete da dehidrirate

Stručnjaci upozoravaju da ukoliko želimo da naš organizam bude hidriran, nije dovoljno samo da pijemo puno vode, već i da vodimo računa o unosu određenih namirnica.

Sigurno ste primijetili da poslije neke hrane imate neodoljivu potrebu za vodom. Ta žeđ vas tjera da uzimate čašu vode jednu za drugom.

Studija koju su sproveli američki nutricionisti pokazala je nevjerovatnu činjenicu da 75 odsto ljudi pati od hronične dehidratacije. Vjerovatno ste čuli da treba smanjiti unos namirnica sa visokim sadržajem natrijuma i soli, ali tu se spisak ne završava. Dehidrataciju može izazvati i druge vrste hrane.

Sušena ćuretina

Sušena ćuretina jeste bogata proteinima, tako da je dobra opcija za one koji su na proteinskoj dijeti. Ali visok sadržaj proteina i so koja je neizostavni sastojak isušiće vaše tijelo. Zato je preporučljivo da uzimate manje porcije i količine.

Tijesta od cijelog zrna

Iako tijesto i tjestenine od cijelog zrna mnogi koji vode računa o ishrani vole da konzumiraju, treba obratiti pažnju na ostale stvari. Ovo tijesto sadrži natrijum za “povećanje zapremine” i sprečavanje fermentacije tijesta.
Veće količine natrijuma izazivaju jači osjećaj žeđi koju osjećate. Ove namirnice sadrže vlakna koja brzo apsorbuju vodu i tako oduzimaju vodu vašem organizmu.

Kofein

Najnovije studije su pokazale da kofein može ubrzati dehidrataciju organizma. Zbog toga se i preporučuje da se uz šoljicu kafe uzme i čaša vode, ali i da više pijete vode tokom dana.

Soja sos

Kao i kod prethodnih namirnica, i o soja sos sadrži dosta natrijuma u sebi koja nesumnjivo vodi do dehidratacije.

Energetska pića

Ova pića su najčešće konzumirana nakon treninga kako bi se brzo obnovio balans soli u tijelu. Neizostavni sastojak ovih pića je natrijum, pa se zato preporučuje voda sa limunom kao zdraviji izbor.
Agencije

Besplatnu Android aplikaciju portala SrpskaCafe preuzmite ovdje.

Možda vas zanima

Srpska lista neće učestvovati na izborima na KiM 23. aprila

DB

Stanivuković najavio: Besplatan priključak za vodu za svako domaćinstvo

DB

Adam Šukalo novi savjetnik Aleksandra Vučića

DB

Banjaluka: DEMOS i Ujedinjena Srpska protiv poskupljenja komunalija!

DB

Miličević: Jelena Trivić osniva svoju stranku

DB

Đokić: Potrebna regionalna energetska saradnja

SB

Predaj komentar

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne i stavove portala srpskacafe.com. Molimo sve korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Zadržavamo pravo da obrišemo komentar bez prethodne najave i objašnjenja.

Ova stranica koristi kolačiće kako bi osigurali bolje korisničko iskustvo. Nastavkom korištenja pretpostavićemo da ste saglasni sa primanjem kolačića. Prihvati Pročitaj više