Gradonačelnik Beitar Ilita, grada na okupiranoj Zapadnoj obali, Meir Rubenštajn u ponedjeljak je kontroverzno naredio da se zabrani ulazak u sve autobuse u naselju arapskim putnicima, uključujući one koji nose izraelske identifikacijske oznake.
Obratio sam se (ministru saobraćaja) Miriju Regevu da zaustavi ovaj fenomen Palestinaca koji ulaze u autobuse, izbjegavajući kontrolne tačke – rekao je u nedjelju za Radio Kol Hai, dodajući da je lokalnim sigurnosnim kompanijama rekao da izvrše provjere autobusa koji ulaze u naselje.
– Noću nas gađaju kamenjem. Tokom dana neki stanovnici izlaze van i finansijski ih podupiru – jadao se gradonačelnik.
Rubenštajn je intervjuisan nakon hapšenja osumnjičenog koji je postavio eksplozivnu napravu u autobus u naselju zajedno s četvoricom koji su mu možda pomogli u noćnoj raciji sela Batir na Zapadnoj obali u subotu.
Rubenštajn je u ponedjeljak citirala nezavisna novinarka Jedidja Epštajn, koja je rekla:
– Naredio sam da se arapski putnici izvode iz autobusa čak i ako imaju plavu ličnu kartu. Policija me može ispitivati ako to želi.
Opština je kasnije poslala izjavu u kojoj je objasnila da je gradonačelnik mislio da se zabrana ulaska u autobuse odnosi samo na palestinske stanovnike Zapadne obale, a ne na Izraelce koji nose plave lične karte.
Kasnije u svom intervjuu s Kol Haiem, gradonačelnik Beitar Ilita se hvalio da je “lično pratio” kontrole autobusa dok su trojica Palestinaca odvođena.
– Vikali su na mene jer sam izazvao kašnjenje (autobusa)… Biće pritužbi što god učinili – rekao je on.
Rubenštajn, koji obavlja dužnost gradonačelnika Beitar Ilita od 2007., uhapšen je 2021. zbog sumnje u povezanost s nestankom Nisima Šitrita 1986. i ubistvom Avrahama Edrija 1990.
Klix
Besplatnu Android aplikaciju portala SrpskaCafe preuzmite ovdje.