Foto: Twitter
Zanimljivosti

Mjesto kontrasta izgrađeno na temeljima grada drevnih Maja


Na oko 35 kilometara od Meksičkog zaliva nalazi se Merida, grad izgrađen na temeljima drevnog grada T'ho.

Merida je grad koji je podijeljen na tri dijela, a ovakav kontrast sam tokom svojih putovanja po Centralnoj i Južnoj Americi primijetio u mnogim kolonijalnim gradovima. U sjevernom dijelu grada nalaze se raskošni hoteli i restorani koje posjećuju samo elitni gosti i to uglavnom iz Sjedinjenih Država, dok se u samom centru grada oko Trga Plaza grande nalaze hoteli i restorani koji su prilagođeni budžetu najvećeg broja turista.

U južnom dijelu grada smješten je veliki broj jeftinih hotela, restorana i trgovinskih radnji u kojima se na ulici prodaje jeftina i nekvalitetna roba, te na prvi pogled ovaj dio grada nekom prolazniku može izgledati prilično opasan. Siromaštvo koje se ovdje osjeća navelo na pomisao da je ovaj dio grada nebezbijedan i opasan.

Međutim, postoji jedna nevjerovatna činjenica! Merida je izuzetno visoko na skali najbezbjednijih gradova na oba američka kontinenta i malo bi ko povjerovao da je po bezbjednosti tik za leđima kanadskom Kvebeku, koji je ujedno i najbezbjedniji grad na oba američka kontinenta. Ovaj dio grada svakako ne preporučujem za duže zadržavanje, jer se ovdje bukvalno i nema šta vidjeti, a sve znamenitosti koje treba posjetiti nalaze se u samom okruženju trga Plaza grande ili kako ga stanovnici Meride nazivaju Zokalo (Cokalo).

Meridu kakva je danas podigli su španski konvistadori 1540. godine na temeljima grada civilizacije Maja koji se zvao T'ho. Španci ovom gradu promijenili ime u Merida, tako da se zvanična godina osnivanja grada i izgradnje prve katedrale računa od 1540. godine.

Nije ovo jedina nepravda koju su Španci učinili Majama na ovim prostorima. Problemi za drevne Maje su bili mnogo veći, jer su Španci rušili njihove kuće i hramove kako bi od već gotovog i isklesanog kamenja sagradili svoje domove i crkve. Konkiskador Francisko de Montejo je za sebe i svoju porodicu sagradio velelepnu kuću, koja se i danas nalazi u 63. ulici na glavnom trgu Zokalo.

Na sreću, ovakvu sudbinu nisu doživjeli gradovi Tulum, Koba i Čičen Ica, koji su danas pod zaštitom Uneska, a Čičen Ica je s pravom jedno od sedam svjetskih čuda.

Ambijent grada je kolonijalan i u svakoj ulici se osjeća duh Španije, a u centru grada je nemoguće vidjeti visoku stambenu zgradu ili hotel koji bi imao više od dva visoka sprata koji izgledaju kao današnje četvorospratnice. Ulice u centru su uglavnom pravolinijske tako da nema većih komplikacija za snalaženje u ovom dijelu grada.

Ukoliko se tokom obilaska grada udaljite od centra, bez ikakve mape ćete se lako vratiti samo ako pratite brojeve ulica, jer svaka ima svoj broj, a brojevi ulica se povećavaju od sjevera prema jugu. Ovo olakšava prepoznavanje koliko blokova ste se udaljili od centra, pogotovo ako ste obratili pažnju da su Katedrala i Zokalo (glavni trg) na uglu 60. i 61. ulice.

Šta posjetiti iz Meride?

Ukoliko niste imali priliku da odete u Čičen Icu, Merida je idealan grad za posjetu ovom lokalitetu, koji je udaljen samo 130 km. U gradu postoji veliki broj agencija koje organizuju dnevne izlete do Čičen Ice, a cijene se kreću između 45 i 60 USD po osobi. U tu cijenu je uključen prevoz luksuznim autobusom, lokalni vodič, ručak i ulaznica za Čičen Icu, što je izuzetno povoljno imajući u vidu da je sama ulaznica za lokalitet 500 pezosa ili 27 USD. Onima koji žele provesti više sati u Čičen Ici preporučujem da iznajme automobil u nekoj od lokalnih agencija.

U Jukatanu je veoma popularno kupanje u jedinstvenim cenotama, kojih ima oko 7 000 na ovim prostorima. Iz Meride je moguće posjetiti neku od njih i kupati se u podzemnim vodama na dubinama između 15 i 20 metara. Većina cenota je otvorena tako da sunčevi zraci prodiru po nekoliko metara kroz izuzetno bistru i prozirnu vodu, a u nekima i do samog dna.

Takođe je moguće otići na dan do Tuluma, Cobe ili Kankuna, ali moja je preporuka to ne činiti jer su ti gradovi udaljeni između 300 i 400 km, tako da je u jednom danu veliki napor prevaliti 600 do 800 kilometara u dva pravca, a pri tome na samo dva sata obići ono zbog čega ste otišli.

nationalgeographic.rs

Besplatnu Android aplikaciju portala SrpskaCafe preuzmite ovdje.


Možda vas zanima

Potez koji je sve razotkrio: Švajnštajger bez burme na ruci

K2

Prodaje se džepni sat žrtve sa Titanika

K2

Stalno ste umorni: Proljećni umor zaista postoji

K2

Otkriveni znakovi života na drugoj planeti

K2

Nove cijene na platformama “Temu” i “Šin” od 25. aprila

K2

Fen iz SFRJ hit na internetu: “Rudi Čajavec” radi bez greške (VIDEO)

K1

Predaj komentar

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne i stavove portala srpskacafe.com. Molimo sve korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Zadržavamo pravo da obrišemo komentar bez prethodne najave i objašnjenja.

Ova stranica koristi kolačiće kako bi osigurali bolje korisničko iskustvo. Nastavkom korištenja pretpostavićemo da ste saglasni sa primanjem kolačića. Prihvati Pročitaj više