Foto: Pexels/ilustracija
Zdravlje

Novi poremećaj u prehrani : Ortoreksija – opsjednutost zdravom hranom

Ortoreksija, poremećaj u prehrani, koji nastaje zbog opsjednutosti zdravom hranom, postaje ozbiljan medicinski fenomen – navode naučni portali.

Riječ je o relativno novom i nedovoljno istraženom pojmu koji je termin i koncept dobio krajem devedesetih godina prošlog vijeka, zahvaljujući američkom ljekaru Stivenu Bratmanu.

Ortoreksiju ljekari nazivaju i “dijetalnm perfekcionizmom”, jer kod osoba koje od nje pate izbor hrane postane toliko restriktivan (i kalorijski i u vrstama namirnica) da ugrožava zdravlje.

Osobe koje boluju od ortoreksije opsjednute su zdravom hranom i mentalno su preokupirane njenim porijeklom i načinima pripreme.

Jedu samo “zdravu”, “ispravnu”, “biološki čistu”, “dobru hranu”, a izbjegavaju “nezdravu”, “pogrešnu”, “lošu” i “prljavu”.

Ortoreksija najviše prijeti osobama koje znaju puno o hrani – studenti nutricionizma, sportisti (bodi-bilderi i fitnes industrija), zatim ličnosti sklone psiho-somatici, odnosno populacija koja pati od fizičkih simptoma bez ustanovljenog medicinskog uzroka.

Osobe koje imaju simptome ortoreksije nameću sebi vrlo rigidna pravila i restrikcije, čije kršenje izaziva anksioznost, stid, samoosuđivanje, krivicu, depresiju…

Sve to dovodi do negativnih posljedica za mentalno i fizičko zdravlje te ozbiljno narušava svakodnevno funkcionisanje.

Osobe koje pate od ortoreksije boje se da izvan vlastitog doma neće moći “ispravno” jesti i izbjegava hranu koju su pripremili drugi.

Takođe, udaljavaju se od prijatelja i članova porodica koji ne dijele slične poglede na hranu, što dovodi do socijalne izolacije i osamljivanja.

Kod takvih lica moguće su nagle promjene raspoloženja i razvijanje depresije, ali i napadi panike ako se ne može konzumirati “ispravna” hrana – navode medicinski portali.

Posljedice ove bolesti često su – deficit esencijalnih nutrijenata i gladovanje, što dovodi do gubitka kilograma i neuhranjenosti.

Kod žena je moguća posljedica poremećaj menstrualnog ciklusa na nekoliko mjeseci.

SRNA

Besplatnu Android aplikaciju portala SrpskaCafe preuzmite ovdje.

Možda vas zanima

Kako reaguje naše tijelo ako svakog jutra pojedemo jednu kašiku meda?

DB

Stručnjaci: “Povodac” za djecu nije dobra stvar

DB

Pivski spa: Kupanje, masaža i konzumacija omiljenog pića (VIDEO)

DB

O zaštiti od melanoma sutra na Trgu Krajine

DB

Savjeti iz Hemofarma: Proljećni umor

SB

Bokvica kao pomoć pri mršavljenju i odvikavanju od pušenja

DB

Predaj komentar

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne i stavove portala srpskacafe.com. Molimo sve korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Zadržavamo pravo da obrišemo komentar bez prethodne najave i objašnjenja.

Ova stranica koristi kolačiće kako bi osigurali bolje korisničko iskustvo. Nastavkom korištenja pretpostavićemo da ste saglasni sa primanjem kolačića. Prihvati Pročitaj više