Foto: Agencije
Izdvajamo

RS: Niže cijene pšenice, ali pekarski proizvodi nisu pojeftinili


Iako je cijena po kilogramu pšenice u odnosu na prošlu godinu niža za oko 40 feninga, to nije smanjilo cijene hljeba i pekarskih proizvoda u Srpskoj.

Naime, trenutna cijena pšenice po kilogramu je 27 feninga, dok je u istom periodu prošle godine cijena iznosila oko 66 feninga.

Savo Bakajlić, predsjednik Regionalnog udruženja poljoprivrednika Semberije i Majevice, za “Nezavisne” ističe da su poljoprivrednici u velikom problemu jer je ovogodišnji prinos pšenice veoma mali, odnosno, kako kaže, situacija je katastrofalna.

– Mi smo kao udruženje predlagali da cijena pšenice bude oko 45 feninga, što bi bilo realno, jer smo imali najskuplju sjetvu do sada, te smo sada u velikom minusu i ne možemo opstati na ovakav način – rekao je Bakajlić.

Kako ističe, mlinskopekarska industrija je učinila veliki grijeh prema proizvođačima, a država uopšte ne reaguje na to.

– Naše glavno pitanje je zašto je ovako skup hljeb, ako je cijena pšenice od 27 do 30 feninga? – upitao je Bakajlić, dodajući da je normalna stvar da na osnovu ovakve cijene pšenice dođe do pojeftinjenja hljeba.

– Cijena hljeba treba da bude na osnovu cijene pšenice, odnosno ako je pšenica do 30 feninga, onda je realno da hljeb bude do 80 feninga, a ne po ovoj cijeni po kojoj se sada prodaje – rekao je Bakajlić.

Prema njegovim riječima, država u ovom momentu ne stoji iza proizvođača nego iza pekara.

– Potrebno je zaštititi domaću proizvodnju jer bez nje nema života. Mlinskopekarska industrija je ta koja radi i proizvodi, odnosno mlinari vuku svoje konce, a pekari svoje, a mislim da najviše u tome udjela imaju pekari. Niko ne priča o gramaži njihovih proizvoda, a mislim da je tu zatajila i inspekcija, jer oni kontrolišu proizvođača, a ne njih kao prerađivača – rekao je Bakajlić.

Saša Trivić, predsjednik Udruženja unije poslodavaca RS i vlasnik “Krajina klasa”, te lanca pekara “Manja”, ističe za “Nezavisne novine” da je ove godine za niske cijene pšenice glavni razlog to što su prinosi bili veoma loši.

– Te cijene nisu objektivne, trenutno je na svjetskom tržištu tona pšenice oko 250 evra, te trenutno nema nikakvog osnova za smanjenje cijena pekarskih proizvoda i hljeba – rekao je Trivić.

Prema njegovim riječima, prošle, kao i ove godine, u pekarstvu je prisutan porast plata, te, kako kaže, poljoprivrednici treba da se pozabave svojom proizvodnjom, a ne da gledaju u tuđi novčanik.

Podsjećamo, “Nezavisne” su i ranije pisale o ovom problemu, a kako je tada rekao Radenko Pelemiš, predsjednik Udruženja mlinara i pekara regije Bijeljina, pekari su bili prinuđeni da radnicima podignu plate, odnosno niže cijene brašna iskoristili su da zadrže radnike, umjesto da smanje cijenu hljeba.

– Evidentno je da su cijene brašna niže, ali sva ta razlika je otišla u veće plate radnika, jer imamo velike probleme da pronađemo radnike za rad u pekarama – kazao je Pelemiš.

Nezavisne

Besplatnu Android aplikaciju portala SrpskaCafe preuzmite ovdje.


Možda vas zanima

Sutra sunčano, temperature u laganom porastu

K1

Javna kuhinja za bebe u BiH je poraz društva

K1

Razgovor Putina i Trampa: Svijet je postao mnogo sigurnije mjesto

K1

Sahrana žrtava požara u diskoteci 20. marta

K1

Hasanović umjesto Ćuluma na čelu SIPA-e?

K1

Đokovićevo udruženje tuži teniski “kartel”

K1

Predaj komentar

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne i stavove portala srpskacafe.com. Molimo sve korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Zadržavamo pravo da obrišemo komentar bez prethodne najave i objašnjenja.

Ova stranica koristi kolačiće kako bi osigurali bolje korisničko iskustvo. Nastavkom korištenja pretpostavićemo da ste saglasni sa primanjem kolačića. Prihvati Pročitaj više