Mnogima omiljeni napitak, bez kojeg ne mogu da započnu dan, uglavnom svi pripremaju na sličan način, a i zovu ga isto: turska ili domaća kafa.
U velikom “Savremenom kuvaru” iz 1967. godine, objavljenom u izdanju “Prosvete” na više od 1.000 strana, navedena je razlika između srpske i turske kafe.
Ovaj kuvar, u poglavlju “Kafa”, podsjeća i na predanje da zasluga za otkriće kafe pripada jednom “čobančetu koji je primijetio da mu koze pokazuju izuzetnu živahnost kad god bi se nabrstile biljke poznate pod imenom kahoua”, piše B92.
U Evropi je kafa počela da se pije sredinom 17. vijeka. Da je bilo nešto posebno u mlinovima za kafu koji je nekada svaka kuća imala, a kojima se širio miris mljevene kafe, potvrđuje i ovaj stari kuvar u kojem se u pripremi navodi važnost mljevenja kafe prije kuvanja.
A razlika između srpske i turske kafe, nije samo u načinu služenja, već i u pripremi.
Evo šta kaže Kuvar iz 1967. godine.
Srpska crna kafa
– Staviti u džezvu vodu i šećer i pustiti da provri. Za jednu šoljicu kafe potrebna je šoljica i po vode, kocka šećera i kašičica mljevene kafe. Kad voda provri, odliti malo u šoljicu ili drugo lonče, zakuvati kafu, pa vratiti džezvu na vatru da kafa napravi ključ, odnosno, samo da se podigne, ništa više. Usuti odlivenu vodu, ostaviti kafu minut-dva da “stane” a zatim je razliti u šoljice i služiti“.
Turska kafa
– Ova kafa se najviše pije u Bosni, a pravi se ovako: Staviti kafu u suvu zagrijanu džezvu i preliti je ključalom vodom. Kafa ne treba više da vri. Odnos vode, kafe i šećera je isti kao za srpsku kafu, samo što se šećer ne stavlja u kafu već se služi posebno. Gotova turska kafa služi se u malim džezvama, za svaku osobu posebno – prenosi Super žena.
B92
Besplatnu Android aplikaciju portala SrpskaCafe preuzmite ovdje.