Semberski proizvođači kupusa zadovoljno trljaju ruke. Berba zrelih glavica je počela, a kvalitet roda sačuvan je zahvaljujući povećanoj zaštiti i navodnjavanju.
Milan Janjičić iz Male Obarske kupus je zasadio na 14 dunuma. U rodnoj godini prinos je 80 tona po hektaru. Vjeruje da će i ove godine ubrati bar toliko, ako ne i više ovog povrća.
Teška proizvodna godina za proizvođače poznih sorti kupusa. Imali smo brojne izazove od same sadnje.
– Morali smo stalno navodnjavati, đubriti, prihranjivati preko lista, prskati više puta kako bi bi spriječili kupusne bolesti – kaže ovaj semberski povrtar.
Ne brine puno za plasman.
– Nešto ide u prerađivačku industriju, nešto na pijace. Uglavnom, proda se. Naš kupus je kvalitetan i kupci to prepoznaju. Jedino je važno da nam cijena odgovara. Trud i uloženo nam se valjda vrati. Ako cijena bude 40 ili 50 feninga po kilogramu, biće dobro – kaže Janjičić za InfoBijeljina.
Zbog stresnih uslova, ova proizvodna godina teža je od prethodne.
Diplomirani inženjer poljoprivrede Gordana Gajić kaže da su, osim izuzetno visokih temperatura i nevremena koje je u više navrata zahvatilo ovo područje, povrtari koji nisu na vrijeme obavili zaštitu, suočeni i sa biljnim bolestima.
– Bakterijska plamenjača pojavljuje se zbog intenzivnog zalivanja. Po obodu lišća krenu nekroze koje kasnije pređu na glavicu pa to izazova velike ekonomske štete. Ova godina sa visokim temperaturama pogodovala je i razvoju crne pjegavosti. Povrtari se bore i sa insektima, bijelom leptirastom vaši, kupusnim moljcem, sovicom – pojašnjava Gajić za InfoBijeljina.
Samo adekvatna i blagovremena zaštita garancija je za zdrav i dobar rod.
Prilikom upotrebe insekticida i preparata mora se voditi računa o karenci, naročito u periodu intenzivne berbe, upozoravaju stručnjaci. Na kupusnjačama je taj period duži jer se dosta preparata zadržava na listu.
Nezavisne
Besplatnu Android aplikaciju portala SrpskaCafe preuzmite ovdje.