Varivode. Sjeverna Dalmacija. Tišina je ovdje iz godine u godinu sve glasnija. Osjeti se u ta tišina u vjetru, vodi, kamenu, kršu dalmatinskom. Ovako priču počinje Jovan Berić, mještanin. Na kućnom pragu ubijeni su mu roditelji.
– Zločin je to, koji još rasvjetljen nije. I tu je muk. Iako se, kažu, zna ko su krivci, muk ipak glasniji – sa sjetom zbori Jovan.

Varivode danas ćute. Tišina je ovje glasna da glasnija biti ne može. Muk. Jauk. I tek poneki lavež psa koji zaluta u ovo tiho, malo selo nadomak glavne ceste koja povezuje Knin sa obalom mora.
– Zločin u Varivodama nikada nije dobio svoj epilog. Krivci nikada nisu privedeni pravdi. To se mora promijeniti jer kao što svaka žrtva ima ime i prezime, tako ih imaju i svi oni koji su zločine počinili -kaže Aneta Vladimirov iz Srpskog narodnog vijeća.
– Bez obzira što nema pomaka u istrazi ovog strašnog zločina, važno je sjećati se – kaže Borislav Šarić, predsjednik Vijeća Srpske nacionalne manjine Šibensko-kninske županije.

– Svi oni koji su zločine počinili trebaju odgovarati, svako treba snositi posljedice za svoje postupke – zbori župan Šibensko kninski Marko Jelić, nadajući se da će to tako i biti.
– Dok zločin ne dobije ime i prezime, vi ne možete zatvoriti taj dio istorije – kazao je Jelić.

– Nismo ovdje uzalud. Ovdje smo da iskažemo pijetet prema nevinim žrtvama. Pijetet prema ljudima, koji su vjerovali da pravo i pravda ipak postoji – kazala je potpredsjednica Vlade Republike Hrvatske Anja Šimpraga.
– Iako se svima nama nekada čini da komemoracije poput ove više nemaju smisla, da su uzaludne i da su Varivode zaboravljene u kolektivnoj memoriji naroda, upravo naša okupljanja čuvaju sjećanja na taj događaj i na činjenicu da je ovdje jednom živio jedan narod koji je imao vjeru, običaje i ponos. Ali i da danas taj narod živi ovdje, njegujući svoju tradiciju, živeći u miru sa svojim komšijama, sa svojim susjedima – rekla je Šimpraga.
Komemoracije, iako tužne, čuvaju i nadu svih da dolaze bolja vremena. U kojima zločinci neće mirno hodati, a gdje će pravda biti jednaka za sve, poručila je Šimpraga dodavši kako ne može obećati, iako vjeruje da je to želja svih okupljenih, da će sljedeće godine ova mučna epizoda u povijesti Varivoda biti završena i da će pravda biti ostvarena.
– Ono što mogu obećati je da nikada nećemo prestati govoriti o zločinima koji su se dogodili u Varivodama, Gruborima, Uzdolju, Mokrom polju, Kijanima i Gošiću. Bit ćemo glasni, uporni, pozivat ćemo na savjest i pravdu – rekla je na kraju Šimpraga.
Podsjetimo da se za zločin u Varivodama sumnjičilo šest pripadnika hrvatskih policijskih snaga, ali nakon ponovljenog suđenja oslobođeni su krivice, a istraga „protiv nepoznatih počinilaca” vraćena je na početak. Ni 28 godina od ratnog zločina nad devetero mještana Varivoda, ubijenih na kućnom pragu gotovo dva mjeseca nakon Oluje, pravde i dalje nema.
Ljubinko Spasojević/ SrpskaCafe
Besplatnu Android aplikaciju portala SrpskaCafe preuzmite ovdje.