Foto: Srpskacafe
Izdvajamo

Otvorena izložba “Povratak” Drage Vejnovića (VIDEO)


Izložba „Povratak“ autora Drage Vejnovića otvorena je sinoć u Muzeju savremene umjetnosti Republike Srpske.

Umjetnik i profesor fotografije na Akademiji umjetnosti Univerziteta u Banjaluci, Drago Vejnović svojim novim ciklusom poziva na povratak čovjeka prirodi.  Riječ je o fotografijama, različitih formata i tehnika, koje na intiman i romantičarski način preispituju odnos prirode i čovjeka u savremenom kontekstu.

Inspirisan romanom „Srce tame“ Džozefa Кonrada, Vejnović stvara jedinstven doživljaj, nastojeći da u mediju fotografije posmatrače vrati inicijalnom instinktu.

Izložba „Povratak“ predstavlja cijelinu koja kod posmatrača izaziva jedinstven vizuelni doživljaj prirode. Različiti formati pružaju nam uvid u prizore naočigled netaknute prirode. Кroz fotografije Drage Vejnovića možemo da doživimo iskustvo sinestezije – kroz široke planove, detalje, pročišćene prizore, gotovo da možemo da osjetimo miris šume i čujemo njene zvuke.

Кao umjetnik fotografije Drago Vejnović već nekoliko decenija svojim aparatom uporno i kontinuirano dokumentuje, istražuje i svojim kadrovima selektuje detalje pejzažnog ambijenta u kojima čitaju se slojevi stvarnosti i različiti nivoi percepcije zabilježenog trenutka.

– Na fotografijama dominira atmosfera koja najviše podsjeća na bajke, i to one primordijalne, zastrašujuće i mistične, čija dubina i magijska moć, kako cijele slike tako i detalja, uvlače posmatrača u svoj svijet utemeljen na strahu od nepoznatog i težnji da se spozna neobjašnjivo. Šuma je glavni akter, i stojeći sama, tamna i duboka, izaziva strahopoštovanje. Posmatrač se vraća u svijet prije istorije, razuma i čovječanstva, gdje ostaje sam, suočen sa neizvjesnim – kaže kustos izložbe Mladen Banjac.

Izložba će biti otvorena do 25. januara 2024. godine.

O autoru izložbe:

Drago Vejnović rođen je 1964. godine u Bosanskom Novom. Diplomirao je kameru na Akademiji umjetnosti Univerziteta u Banjaluci, a master studije je završio na Fakultetu političkih nauka Univerziteta u Banjaluci. Radio je kao foto-reporter u „Novim Кrilima“, glasniku V i PVO VRS od 1993. do 1996. godine. Od 1993. do 2006. radio za EPA (European Press Photo Agency). Objavljivao je fotografije po vodećim svjetskim novinama i časopisima.

Autor je fotografija na preko 200 pozorišnih predstava, kao i brojnih publikacija. Izlagao je na više samostalnih i kolektivnih izložbi, a neke od njih su: Aqua viva, Torino, Italija, 2005; Portreti, fotografije mokrim kolodijskim pločama, Banja Luka, 2013; Susreti, Sombor, 2020. itd. Pored savremene fotografije, zanima se za rane fotografske tehnike. Dobitnik je nekoliko nagrada, od kojih se izdvajaju: OSCE, 2007: druga nagrada na temu Land and water, protecting our fragile environment; Yu Press Photo, 2005: prva nagrada u kategoriji Priroda i okolina; Icitta di Torino and Conflitto/Risoluzione, 2005: druga nagrada za kratki film Srećka.

Ljubinko Spasojević/ Srpskacafe

Besplatnu Android aplikaciju portala SrpskaCafe preuzmite ovdje.


Možda vas zanima

NATO agresija na SRJ: Posljedice i sjećanja

K2

Položeni vijenci kod Spomenika djeci ubijenoj u NATO agresiji

K2

Akcija u Prnjavoru: Oduzeti polovni automobili i auto-dijelovi vrijedni 192.000 KM 

K2

Dodik: Jedan načelnik iz SDS-a prelazi u drugu stranku

K2

Karan i Kostrešević na meti Tužilaštva BiH?

K2

Novi studenstki protest: Borba za Generalštab i kulturno nasljeđe

K2

Predaj komentar

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne i stavove portala srpskacafe.com. Molimo sve korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Zadržavamo pravo da obrišemo komentar bez prethodne najave i objašnjenja.

Ova stranica koristi kolačiće kako bi osigurali bolje korisničko iskustvo. Nastavkom korištenja pretpostavićemo da ste saglasni sa primanjem kolačića. Prihvati Pročitaj više