Patuljci sa dugačkom bradom, velikim nosem i šeširima koji im prekrivaju oči se tokom praznika mogu vidjeti skoro na svakom ćošku, u prodavnicama, kafićima, a čak ih mnogi od nas koriste i kao ukrase za dom.
Legende kažu da su oni porodični zaštitnici, radoholičari, da donose sreću ili nesreću… Sigurno je da ovo nisu tipični patuljci na koje smo navikli iz brojnih bajki, ali da li znate odakle zapravo dolaze i koja je njihova uloga u domaćinstvu?
Mali patuljci dugačkih nogu, koji su u posljednje vrijeme postali jedna od glavnih novogodišnjih dekoracija širom svijeta, dolaze iz Skandinavije. U Švedskoj se ovi patuljci zovu “tomte”, u Norveškoj “niser”, a u Finskoj “tontu”, prenosi portal “Skendifikejšn (Scandification)”.
Prema legendi, tomte na švedskom znači “domaćin” i vjeruje se da duša prvog stanara kuće/farme živi u patuljku, tako da vlasnik posjeda može da nastavi da čuva svoj voljeni dom godinama kasnije. Priče o ovim jedinstvenim kućepaziteljima su počele da se prenose u narodu vijekovima unazad, kada su brojne farme širom Skandinavije bile izložene dugim, mračnim zimskim periodima, zbog čega su poljoprivrednici i stočari bili izolovani od ljudi u gradovima.

Drugim riječima, tomte predstavlja simbol zajedništva i štiti ljude i životinje.
Iako je mali i naizgled bezopasan, neke legende govore da tomte može da ima i mračnu stranu: ako ga provociramo, može da postane nestašan ili čak da ugrozi zdravlje stoke ili uništi godišnje prihode porodice. Takođe postoji vjerovanje da, ako mu porodica ne ostavi kašu kao poklon na Badnje veče, tomte može da se naljuti i da donese nesreću na farmu. U nekim porodicama se čak ostavlja prazno mjesto za stolom tokom obroka, u slučaju da patuljak odluči da im se “pridruži”.
Kako izgledaju?
S obzirom da se vjeruje da se u njima nalazi duša starog kućepazitelja i poljoprivrednika, svaki tomte će da liči na starca, koji nije viši od 91 centimetra. Uglavnom imaju dugačku sivu ili bijelu bradu i često nose neutralne boje, kao što su plava, braon i siva, a tokom praznika se mogu “obući” u crvenu i zelenu odjeću.

Tomte i patuljci – koja je razlika?
Klasični, baštenski patuljci su nastali u Engleskoj, ali novogodišnji tomte se spominje u brojnim starim germanskim pričama i bajkama, tako da ne bi trebalo da miješamo ova dva “zaštitnika domova”. U zavisnosti od mjesta iz kojeg dolazi, tomte je vezan za različite skandinavske legende i može da ima brojne uloge i osobine.
Radoholičari, teritorijalni, vole konje…
Nekoliko manje poznatih vjerovanja o ovim patuljcima je za portal “Svengliš (Swenglish)” podijelila švedska autorka dječijih knjiga Lida Liebrand. Prije svega, tomte je radoholičar, uvijek će da se pobrine da je na farmi ili u kući sve pod kontrolom, jer je njegovo domaćinstvo najvažnije. Ako trenutni vlasnik posjeda ne obavlja dobar posao, tomte će da pronađe različite načine da ga kazni.
Navedena karakteristika se može povezati i sa sljedećom, a to je da su oni veoma teritorijalni. Rado će da štite svoj posed, čak više nego porodicu koja živi na njemu, tako da oni koji žele da ugroze njegov dom mogu doživjeti nesreću.
Isto tako, tomte ne veruje u modernizaciju pa mnogi savremeni farmeri ne mogu da ga “ubijede” da prihvati nove tehnologije i opremu. Međutim, može da ima i meku stranu: ovi patuljci izuzetno vole konje i legende kažu da se ponekada mogu vidjeti kako im pletu pletenice i sjede na leđima.
RT Balkan
Besplatnu Android aplikaciju portala SrpskaCafe preuzmite ovdje.