Foto: Glas Srpske/Printscreen
Banjaluka

Kroz projekat “Mali baštovani” u dječjoj bašti nikne svako sjeme


Okopavajući, zalivajući i ljubavlju hraneći biljke najmlađi baštovani, tek malo viši od motike, uče o značaju prirode i savladavaju vještine proizvodnje zdrave hrane.

Priliku da se vrate prirodi mališanima u Banjaluci, već četvrtu godinu pružio je projekat “Mali baštovani”, a to zadovoljstvo imaju i mališani iz Bijeljine i Istočnog Sarajeva. Voditelj programa Ivana Kozomara rekla je za “Glas Srpske” da djeca od malih nogu treba da provode vrijeme u prirodi, jer je to najljepši način da zavole i upoznaju biljni i životinjski svijet, te da ga prihvate kao dio svog životnog prostora.

– Poenta pokretanja baštice je bila da djecu vratimo baštovanstvu kao što je to nekada bilo. Bašta se nalazi u sklopu Botaničke bašte u kampusu u okviru Instituta za genetičke resurse i Poljoprivrednog fakulteta u Banjaluci – rekla je Kozomara.

Dodala je da mnoga djeca nisu upoznata sa procesom nastanka nekog ploda.

– Većina zbog toga ima problema u ishrani, jer im to nije blisko i misle da sve povrće raste u marketima. Dječica u baštici rade sve, od sjemena do ploda. Ovo je odlična vježba i za senzorne aktivnosti – navela je Kozomara i istakla da, osim što su u prirodi sa svojim vršnjacima, uče i o važnosti domaće hrane koja se ne tretira pesticidima.

Mimo sađenja i okopavanja djecu uče i starim zanatima i domaćinstvu.

– Treba da im sve u njihovom okruženju bude blisko te da znaju porijeklo hrane koju jedu. Čime god da se budu bavili u budućnosti, u sjećanju će im ostati svijest o povezanosti sa prirodom te koliko biljke i životinje zavise od nas, a koliko mi od njih – kazala je ona.

Istakla je da je sav potreban alat prilagođen djeci.

– Imaju tačke, grabljice, motičice i sve okopavaju, siju, a kasnije kada biljka malo nikne, kao paradajz, učimo ih kako da je podvežu da bi išla u visinu i da je plod ne bi polomio – pojasnila je Kozomara te dodala da radionica “Mali baštovani” traje od proljeća do jeseni.

Kroz igru teže i ozbiljnijem cilju, pa tokom rada sa djecom koriste sjeme domaćih autohtonih sorti, čime doprinose očuvanju i umnožavanju kolekcije sjemena koja se čuva u banci gena Instituta za genetičke resurse. Na ovaj način čine dio tima koji se bori za očuvanje raznolikosti autohtonih sorti voća i povrća. Kako je navela, ne siju samo povrće već i cvijeće, ali i voće te u svojoj baštici imaju jagode, a žele da posade maline.

Radionice sprovodi Centar za strateško razvojne projekte, a uz finansijsku podršku Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske.

– Radionice su u potpunosti besplatne za djecu i nema ograničenja, a više od 200 djece bude u radionicama – rekla je Kozomara.

Na “Fejsbuku” i “Instagramu” pod nazivom “Mali baštovani” roditelji mogu da prate sva dešavanja sa radionica.

– Za pohađanje radionica djecu od dvije do 10 godina možete da prijavite putem broja telefona 065/262-872 (Ivana Kozomara) – pojasnila je ona.

“Ivanče baštovanče”

U jesen 2023. godine Ivana Kozomara pokrenula je još jednu zanimljivu radionicu pod nazivom “Ivanče Baštovanče” koja je slična “Malim baštovanima”, ali nije toliko fokusirana na sadnju.

– Riječ je o edukativno-kreativnim radionicama koje se takođe održavaju vani, jer je veoma bitno, naročito sada kada je mnogo djece od rođenja na inhalacijama, da se i ljeti i zimi radi na imunitetu – rekla je Kozomara.

Glas Srpske

Besplatnu Android aplikaciju portala SrpskaCafe preuzmite ovdje.


Možda vas zanima

Obustave saobraćaja u centru Banjaluke 22. i 23. aprila

K2

Draško Stanivuković uputio čestitiku: Neka Vaskrs osvijetli put praštanja, čovječnosti i mira

K2

Banjaluka: Mitropolit Jefrem predvodio čitanje statija i iznošenje plaštanice

K1

Sutra najmlađi ukrašavaju vaskršnja jaja ispred Hrama Hrista Spasitelja

K2

Stanivuković potvrdio: U potpunosti smo uknjižili Sokolski dom i dvorište kao vlasništvo Grada Banja Luka

K2

Gdje Banjalučani mogu da besplatno odlože kabasti otpad

K2

Predaj komentar

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne i stavove portala srpskacafe.com. Molimo sve korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Zadržavamo pravo da obrišemo komentar bez prethodne najave i objašnjenja.

Ova stranica koristi kolačiće kako bi osigurali bolje korisničko iskustvo. Nastavkom korištenja pretpostavićemo da ste saglasni sa primanjem kolačića. Prihvati Pročitaj više