Mjerne stanice su u nekoliko prethodnih dana izmjerile povišene koncentracije zagađujućih materija u vazduhu, a ova situacija nije nepoznata u periodu zime, odnosno loženja.
Kazao je ovo Boriša Mandić, ovlašteni potpisnik Odjeljenja za komunalne poslove, te istakao da su nekoliko dana meteorološki uslovi bili nepovoljni, što je i uticalo na kvalitet vazduha u gradu.
– Moram da kažem da situacija nije alarmantna. U gradu mjerimo koncentraciju zagađenosti vazduha na četiri mjerne stanice, sve zagađivače koji se nalaze u vazduhu: lebdeće čestice PM10/PM 2.5, sumpor-dioksid (SO2), azotni oksidi (NO, NOa i NOx), ugljen-monoksid (CO) i ozon (O3), te možemo reći da su sve zagađujuće materije tokom cijele godine daleko ispod graničnih vrijednosti, osim u zimskom periodu, i to posebno kada su nepovoljni vremenski uslovi i riječ je o isključivo lebdećim česticama. Dakle, u proljeće, ljeto i jesen zagađujuće čestice nisu ni blizu graničnih vrijednosti, a u zimskom periodu, kada su nepovoljni vremenski uslovi, imamo povišene vrijednosti samo lebdećih čestica – objasnio je on, te dodao da Banjaluka radi dosta aktivnosti po ovom pitanju.
– U budžetu grada za 2024. godinu planirano je 500.000 KM za energetsku obnovu fasada zgrada, čime će se smanjiti potrošnja energije, a samim tim i smanjiti zagađenje. Ipak, najveći problem predstavljaju individualna ložišta, kojih je veliki broj. Kako bismo ovu pojavu spriječili u zimskom periodu, mi bismo morali u potpunosti da isključimo iz upotrebe individualna ložišta ili zamijenimo obnovljivim izvorima, što je u ovakvoj finansijskoj situaciji gotovo pa nemoguće. Banjaluka ima oko 50.000 domaćinstava. Mi radimo mnoge promotivne aktivnosti, strategije i planove, ulažemo u obnove fasada, što je samo jedna od energetskih mjera – kazao je on.
Poručio je kako je izuzetno važno da sve lokalne zajednice mjere kvalitet vazduha, da građani pravovremeno budu obaviješteni o trenutnom zagađenju, posebno rizičnije kategorije, kako bi se mogli zaštititi i postupiti u skladu s preporukama ljekara.
– Upravo iz tog razloga u našem gradu imamo četiri automatizovane mjerne stanice koje u realnom vremenu šalju podatke koji se objavljuju na stranici grada – zaključio je Mandić.
Grad Banja Luka
Besplatnu Android aplikaciju portala SrpskaCafe preuzmite ovdje.