Foto: Unsplash
Društvo

Uvoze jeftino žitarice u BiH, pa ih izvoze kao domaće?


Prema podacima Uprave za indirektno oporezivanje BiH, u toku prošle godine smanjen je izvoz, ali i uvoz žitarica u Bosnu i Hercegovinu.

Naime, kako oni navode u svojim podacima, uvoz žitarica i proizvoda mlinske industrije u toku prošle godine iznosio je oko 300 miliona KM, dok je izvoz iznosio oko 31 milion KM.

Nedžad Bićo, predsjednik Udruženja poljoprivrednih proizvođača Federacije Bosne i Hercegovine, rekao je za “Nezavisne novine” da mu nije jasno šta mi uopšte izvozimo kada nemamo dovoljno žitarica da pokrijemo domaće tržište, što pokazuje i uvoz, koji iznosi 300 miliona KM.

– Mislim da je uvoz pretprošle godine bio manji, jer imamo velike zalihe žita iz Ukrajine, koje je u jednom momentu bilo jako jeftino pa smo ga kupovali u većim količinama, a po uvozu smo ga koristili i prošle godine – kazao je Bićo.

Prema njegovim riječima, mi imamo veoma malu proizvodnju.

– Ako smo mi prošle godine imali uvoz od 300 miliona, a izvoz od 31 milion, šta onda izvozimo ako imamo toliki uvoz – upitao je Bićo.

Kako je rekao, po ovome je jasno da se ovdje vrlo vjerovatno radi reeksport.

– Ja sam mišljenja da se ovdje radi o reeksportu, odnosno izgleda da se žitarice uvoze da bi se izvozile kao domaće – kazao je Bićo.

Prema njegovim riječima, sve količine žitarica koje mi imamo koriste se na domaćem tržištu, a to je vrlo malo.

– Mi imamo vrlo malu proizvodnju, čemu u prilog ide i uvoz, ali ovaj izvoz od nekoliko miliona nikako nije jasan – kazao je Bićo.

Prema podacima UIO BiH, ukupan uvoz žitarica u toku prošle godine iznosio je 474.358,220 kilograma, u iznosu od 239.212 KM, a dok je 2022. godine taj broj iznosio 495.969,881 kilogram, u iznosu od 347.619,464 KM”, navode oni.

Kako stoji u podacima, najviše žitarica uvezeno je iz Srbije i to 295.916,826 kilograma, u iznosu od 128.185,137 KM, zatim iz Mađarske 118.205,731 kilograma u iznosu od 60.299,203 KM.

Takođe, u prošloj godini žitarice su uvožene iz Hrvatske, Slovenije, Italije, Francuske, kao i ostalih zemalja svijeta.

Kada je riječ o uvozu ostalih proizvoda mlinske industrije, uvezeno je 85.274,702 kilograma u iznosu od 66.699,967 KM.

Kada je riječ o izvoz žitarica i mlinskih proizvoda, oni navode da je u toku prošle godine iz Bosne i Hercegovine izvezeno 55.152,185 kilograma u iznosu od 31.796,022 KM, dok je u toku 2022. godine izvezeno 36.666,408 kilograma, u iznosu od 33. 998,866 KM.

– U toku prošle godine najviše smo izvozili u zemlje regiona, kao što je Hrvatska, i to oko 26 miliona kilograma u iznosu od oko 10 miliona KM, zatim na Kosovo, gdje smo izvezli oko šest miliona kilograma u iznosu od oko dva miliona KM – stoji u podacima.

Takođe, zemlje u koje smo izvozili žitarice prošle godine su Turska, Austrija, Srbija, Italija, Makedonija.

Nezavisne

Besplatnu Android aplikaciju portala SrpskaCafe preuzmite ovdje.


Možda vas zanima

Upozorenje: Narednih dana porast vodostaja u Srpskoj

K1

MUP Srpske uvodi pametne kamere: “Love” telefone i pojas!

K1

Vrijeme sutra: Nestabilno, obilnija kiša u Hercegovini

K1

FZO Srpske: Elektronske zdravstvene kartice nemaju rok važenja

K2

Objavljena prva dugoročna prognoza za ljeto

K2

Hoće li doći do nestašice i poskupljenja jaja za Vaskrs

K2

Predaj komentar

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne i stavove portala srpskacafe.com. Molimo sve korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Zadržavamo pravo da obrišemo komentar bez prethodne najave i objašnjenja.

Ova stranica koristi kolačiće kako bi osigurali bolje korisničko iskustvo. Nastavkom korištenja pretpostavićemo da ste saglasni sa primanjem kolačića. Prihvati Pročitaj više