Foto: Agencije
EX YU

Zlatiborski biser: Drvena crkva stara skoro dva vijeka (FOTO)


Ukoliko vas put navede u živopisno zlatiborsko selo Jablanica, na samo 25 kilometara od samog centra ove poznate planine, dočekaće vas mala crkva brvnara posvećena Presvetoj Bogorodici koju su vrijedni neimari gradili u prvoj polovini 19. vijeka.

Ovaj neotkriveni planinski biser još uvijek živo svjedoči o prošlosti i bogatoj srpskoj istoriji.

– Zlatiborski kraj izuzetno je bogat kulturno-istorijskim spomenicima, a posebno mjesto zauzima i ova autentična crkva brvnara u Jablanici. Uspješno odolijeva zubu vremena skoro dva vijeka. Proglašena je za zaštićeno kulturno dobro, a 2013. godine izvršena je njena rekonstrukcija i izgrađeni novi vidikovci, informativne table i klupe za odmor – izjavio je za RINU, direktor TO Zlatibor, Vladimir Živanović.

Foto: RINA

Ova crkva brvnara pripada drvenim hramovima manje vrste širine 5,25 m, a dužine 9,5 m. Jedno je od najposjećenijih loklaliteta na Zlatiboru, jer se nalazi ušuškana u debelom hladu borove šume i predstavlja idealno mjesto za rekreaciju i odmor od gradske vreve. Međutim, ovde nije samo riječ o kulturnom spomeniku već o živom duhovnom jezgru, u kom je očuvan i obnovljen liturgijski život.

U porti jablaničke crkve može se vidjeti i nešto jedinstveno, čega nema pri drugim zlatiborskim bogomoljama. U pitanju su rodovske drvene trpeze, poznate kao sobrašice, koje najbolje svjedoče u jedinstvenom običaju i duhovnoj praksi ovog zlatiborskog sela.

Foto: RINA

– Sobrašice su nastale, u duhu ranohrišćanskih agapa-zajedničkih večera ljubavi, tako što su služile za okupljanje vjernika tri puta u toku godine, i to na praznike Petrovdana, Preobraženja i Pokrova Bogorodičinog. Tokom ovih praznika, u sobrašicama se služila hrana, koju su pripremale domaćice iz kuće vlasnika sobrašice, i to obavezno posna jer se i poslije pričešća, istoga dana, na rodovskim trpezama, upražnjavao post.

Foto: RINA

Iako su gosti u sobrašicama bili prevashodno članovi familije vlasnika sobrašice, za trpezu su pozivani i svi oni koji su došli na crkvenu službu iz drugih krajeva i koji nisu imali svojih šatri ili trpeza – kaže Živanović.

Iako skromnih dimenzija, ova crkva ima raskošnu unutrašnjost. U njenom središtu se nalaze carske dveri, djelo poznatog slikara, dok se u crkvi nalazi ukupno 27 ikona, od kojih su četiri prestone, a sve su dar vjerujućeg naroda.

RINA

Besplatnu Android aplikaciju portala SrpskaCafe preuzmite ovdje.


Možda vas zanima

NIS ponovo zatražio odlaganje primjene sankcija

K1

Šok-scena u Beogradu: Sanduk pluta rijekom (VIDEO)

K1

U Beograd stiglo 38 osoba evakuisanih iz Izraela

K2

Slovenija produžava kontrolu unutrašnjih šengenskih granica

K2

Er Srbija šalje specijalni let po evakuisane građane

K2

Niz požara izbio na području Makarske

K2

Predaj komentar

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne i stavove portala srpskacafe.com. Molimo sve korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Zadržavamo pravo da obrišemo komentar bez prethodne najave i objašnjenja.

Ova stranica koristi kolačiće kako bi osigurali bolje korisničko iskustvo. Nastavkom korištenja pretpostavićemo da ste saglasni sa primanjem kolačića. Prihvati Pročitaj više