Foto: Printscreen
Izdvajamo

Međunarodni praznik rada – 1. maj


Međunarodni praznik rada – Prvi maj obilježava se širom svijeta u znak sjećanja na dan kada su radnici u Čikagu štrajkom i protestima počeli da se bore za svoja radnička prava.

Prvog maja 1886. više desetina hiljada radnika zahtijevalo je bolje uslove rada i osmočasovno radno vrijeme.

Prvi maj, Međunarodni praznik rada, predstavlja dan solidarnosti radnih ljudi cijelog svijeta.

Slavi se od 1890. godine nakon odluke donesene na 1. Kongresu II Internacionale u Parizu, jula 1889. godine. Povod toj odluci bio je krvlju ugušen štrajk 40 hiljada čikaških radnika, 1. maja 1886. godine.

Oni su tražili 8 sati rada, 8 sati odmora i 8 sati za kulturno uzdizanje. Kongres je odlučio da svake godine 1. maja radnička klasa manifestira demonstracijama svoju solidarnost u borbi za osmosatni radni dan.

Već 1890. i narednih godina 1. maj se proslavljao masovnih mitinzima i demonstracijama proleterijata, kao i sukobima s policijom.

U Francuskoj, na primjer, samo u Parizu je učestvovalo više od 100 hiljada radnika. U BiH prve demonstracije održane su 1906. godine. Nakon II Svjetskog rata 1. maj počeo se slaviti u znaku borbe za očuvanje svjetskog mira.

Savez sindikata Republike Srpske obilježiće Međunarodni praznik rada protestnim okupljanjem u banjalučkom parku “Mladen Stojanović”.

Savez tradicionalno obilježava 1. maj protestnim okupljanjem, a predstavnici 15 granskih sindikata poslaće poruku da su radnici najvažnija karika i da radnik mora biti na prvom mjestu.

Biće održana i sjednica Predsjedništva Saveza sindikata Republike Srpske, kojoj će prisustvovati i ministar rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske Danijel Egić.

Podsjećamo, povodom obilježavanja Međunarodnog praznika rada u Republici Srpskoj i Federaciji BiH danas i sutra je neradni dan.

Nezavisne

Besplatnu Android aplikaciju portala SrpskaCafe preuzmite ovdje.


Možda vas zanima

U Zemunsku bolnicu primljeno 56 pacijenata, lekari stavljali oznaku „P“ – pacijenti bili na protestu

K2

Spin ili realnost: Iz SDS-a najavljuju novu većinu u NSRS

K2

Parlament o imenovanju Selaka, on odustao od funkcije

K2

SIPA u Banjaluci, Prnjavoru i Gradišci

K2

Dačić reagovao nakon tvrdnji da je na protestu upotrijebljen Vortex Ring Gun

K2

Stručnjaci tvrde: Upotrijebljen je uređaj kao Vortex Ring Gun tokom protesta

K2

1 komentar

šetač Srijeda, 1.05.2024., 11:18 at 11:18 am

Praznik rada bi trebalo preimenovati u PRAZNIK RADNIKA,ovaj dosadašnji naziv upućuje na to da se slavi RAD,a onda iz toga proizilazi da je ovo praznik onih koji se bogate na tuđem radu.Mi smo u socijalizmu imali Praznik rada i ideološki je veličana uloga radnika,samoupravljača,u odnosu na današnja vremena radnici su bili kud i kamo zaštićeniji i cjenjeniji,nije ni tada bilo idealno,ali u odnosu na današnja vremena i položaj radnika na globalnom nivou gledajući bio je DOBAR.Da bi radnici dobili svoj zasluženi položaj u društvu potrebno je početi od njih samih,mjenjati svijest svakog pojedinca,zatim depolitizovati sindikalne organizacije koje o svemu više brinu osim o radničkim pravima,jer nakon pogubnih vremena kada su poslodavci koristili vakum i sami krojili zakone potrebno je iskorijenti njihove loše navike.Godinama su zapošljavali radnike na crno,zatim su isplaćivali plate u kovertama i na banku čime su oštetili i državu i radnike koji će zbog toga imati manje penzije.Nisu isplaćivali regrese,zakonski propisane otpremnine,govorili su da je lako naći radnika i tražili da svaki radnik obavlja više poslova za istu platu,uglavnom se ovo sve odnosilo na realni sektor,jer u raznim institucijama i državnim preduzećima je situacija bila mnogo povoljnija i tako je stvorena velika razlika među zaposlenim u realnom i društvenom(državnom) sektoru.Sada reći da je ova vlast kriva bi bilo nekorektno,jer smjenjivale su se Partije na vlasti,a problemi su ostajali isti.Radnici su ti koji trebaju da reaguju na svaku nepravdu,pa čak i ako se to ne dešava njima samim,jer danas trpe jedni,sutra može bilo ko doći na red da osjeti samovolju poslodavca,i ako nema jedinstvenog stava radnika poslodavac može kako hoće.

Odgovor

Predaj komentar

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne i stavove portala srpskacafe.com. Molimo sve korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Zadržavamo pravo da obrišemo komentar bez prethodne najave i objašnjenja.

Ova stranica koristi kolačiće kako bi osigurali bolje korisničko iskustvo. Nastavkom korištenja pretpostavićemo da ste saglasni sa primanjem kolačića. Prihvati Pročitaj više