Prema važećem Prostornom planu uređenja opštine Gračac predmetna lokacija nalazi se unutar građevinskog područja i na području na kojem je moguća izgradnja malih hidroelektrana, saopšteno je iz Ministarstvo prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine Hrvatske.
S druge strane, iz Udruženja “Una Srb” navode da, iako ministarstvo potvrđuje pravomoćnost svih izdanih akata, uključujući lokacijske i građevinske dozvole, ostaje nejasno zašto nisu adresirani ozbiljni ekološki i proceduralni nedostaci vezani za zaštitu mreže Natura 2000.
– Projekt izgradnje hidroelektrane ‘Una-mlin’ odvija se unutar područja Natura 2000, zaštićene mreže koja je ključna za očuvanje biološke raznolikosti u Europi. Obveze koje Hrvatska ima prema Europskoj uniji zahtijevaju rigorozno poštivanje ekoloških standarda, posebno ocjene utjecaja na prirodna staništa i vrste koje su dio ove mreže. Nadzor koji je ministarstvo provodilo trebao je posebno razmotriti ispunjenje ovih uvjeta, što je izostalo u njihovom izvještaju – ističu iz Udruženja.
Kako navode iz Ministarstva, oni su proveli postupak nadzora nad dozvolama za izgradnju male hidroelektrane “Una-mlin”, a od Zadarske županije je zatražena dokumentacije koja je u Ministarstvu zaprimljena 9. avgusta.
– U postupku nadzora izdavanja lokacijske dozvole, izmjene i dopune lokacijske dozvole, građevinske dozvole te rješenja o promjeni imena investitora utvrđeno je da su navedeni upravni akti pravomoćni te da su protekli rokovi za njihovo poništavanje i ukidanje. Stoga, ovo Ministarstvo nema mogućnosti poništavanja i ukidanja navedenih upravnih akata – navode iz resornog ministarstva.
Međutim, kako navode, ako se u kaznenom postupku utvrdi da su navedeni akti izdani kao posljedica krivičnog djela, po službenoj dužnosti može se pokrenuti obnova postupka.
– S aspekta primjene posebnih pravnih propisa ističemo kako je pregledom spisa utvrđeno da prije podnošenja zahtjeva za izdavanje rješenja o izmjeni i/ili dopuni lokacijske dozvole 2015. nije proveden postupak prethodne ocjene prihvatljivosti zahvata za ekološku mrežu sukladno odredbama Zakona o zaštiti prirode. Nadalje ističemo, s obzirom na promjenu propisa iz područja zaštite okoliša, investitor bio dužan podnijeti nadležnom Ministarstvu zahtjev za mišljenjem o potrebi provedbe postupka ocjene o potrebi procjene utjecaja na okoliš – dodaju iz Ministarstva.
Navode kako je nadzorom Ministarstva prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine utvrđeno kako se predmetni zahvat ne nalazi na području obuhvata Vrela Une koje je zaštićeni spomenik prirode sukladno rješenju 1968. od 20. februara 1968. koje je donijela Socijalistička Republika Hrvatska, Republički zavod za zaštitu prirode, Zagreb.
Kako ističu iz Udruženja “Una Srb”, s obzirom na sve izneseno, postavlja se ključno pitanje o tome ko može i mora zaustaviti radove na projektu koji se odvija unutar tako osjetljive i zaštićene zone.
– Očekuje se od nadležnih tijela ne samo da preispitaju sve dosadašnje postupke, već i da aktivno djeluju u zaštiti zakonskih i ekoloških normi koje Hrvatska, kao članica Europske unije, ima obvezu štititi – naglašavaju iz Udruženja.
Nezavisne
Besplatnu Android aplikaciju portala SrpskaCafe preuzmite ovdje.