Gradski odbor Demosa Banjaluka podržao je otvaranje spomenika palim borcima u Banjaluci kada bude završen, te poručio da to ne smije biti predmet političkih sukoba ili skupljanja jeftinih političkih poena, ali da njegovo otvaranje treba da bude u skladu sa republičkim propisima.
U saopštenju Gradskog odbora Demosa Banjaluka navedeno je da spomenik palim borcima, koji svi dugo čekaju, predstavlja duboko poštovanje i zahvalnost prema onima koji su dali svoje živote za slobodu i budućnost našeg naroda.
– Zahvaljujući njima, mi smo danas slobodan narod – navedeno je u saopštenju.
Predsjednik Gradskog odbora Demosa Banjaluka Boran Bosančić smatra da je veoma važno da otvaranje navedenog spomenika bude čin ujedinjavanja, a ne razdvajanja.
– U čast boraca koji su svoje živote dali, mi moramo svi zajedno stati ispred ovog spomenika i izraziti svoju zahvalnost. Ističemo da pali borci ne smiju biti predmet političkih sukoba i prepucavanja niti sredstvo za jeftino skupljanje političkih bodova. Ovaj spomenik treba da bude simbol jedinstva srpskog naroda, podsjećajući nas na zajedničku borbu i žrtvu, a ne na podjele koje su često prisutne u našem društvu – poručio je Bosančić u saopštenju.
On je istakao da je važno da otvaranje spomenika bude organizovano prema republičkim protokolima i da ga otvore republički i gradski zvaničnici, kako bi poslali jasnu poruku jedinstva srpskog naroda i zajedničkog poštovanja prema našim palim borcima.
Srna
Besplatnu Android aplikaciju portala SrpskaCafe preuzmite ovdje.


1 komentar
Beton i željezo nisu znak poštovanja boraca,svojevremeno je Gradonačelnik izjavio da ovaj spomenik podiže iz INATA,što svakako nema veze sa POŠTIVANJEM BORACA.Politička prepucavanja i svojatanja boračke populacije su naša realnost,nažalost tome doprinose i boračke organizacije koje se svrstavaju uz ove ili one,a sve zavisi od interesa pojedinih predstavnika boraca.Boračke organizacije bi trebale biti apolitične i biti faktor jedinstva koje je odavno nestalo.Tako da džaba je dizati spomenika kad u stvari malo ko od njih ima stvarno poštovanje prema BORCIMA.Odmah poslije rata se neko potrudio da umanji značaj boračke populacije i nažalost uspio je.I na kraju da zaključimo,ne treba politizirati podizanje centralnog spomen obilježja i Grad može učestvovati u izgradnji,ali Republika Srpska sa svojim institucijama treba biti glavni akter u ovoj priči,jer nismo mi bili ničiji privatni borci već BORCI REPUBLIKE SRPSKE.