Volonteri i nakon posjete predstavnika grada nisu zadovoljni stanjem u azilu te su spremni na proteste pred Gradskom upravom.
Prema riječima Mile Šarić, volonterke u azilu, nedavno su dočekali kompletnu ekipu iz Gradske uprave.
– Skrenuli smo im pažnju na stanje u azilu i na psa čije je zdravlje narušeno. Tog psa smo mi iznijele, a u azilu je već nekoliko mjeseci. Volonterke su ga ponijele svojoj kući, okupale, smjestile i počinjemo sa veterinarskim dijelom posla vađenja krvi i odrađivanja svih analaza, kako bismo mu pomogli – objasnila je ona, prenose Nezavisne.
Volonteri će, kako ona kaže, dobiti termin kod advokata pa će ići pravnim putem.
– Mi ćemo istrajati u ovome, više nećemo prestati, pa po cijenu da dođemo pred opštinu, da napravimo prave proteste – rekla je ona.
Kako dodaje, volonteri i građani su sakupili preko tonu i po hrane.
Prema njenim riječima, dogovor je bio da se da predračun koliko bi koštalo da se urade pravi ispusti, da psi mogu izaći iz hangara, te još za to apsolutno nikakvu informaciju nemaju, pišu Nezavisne.
– Za ispust su rekli da volonteri sakupe pare. Ne znam samo kako da skupimo oko 50.000 maraka – kazala je ona te dodala da je sve na leđima volontera.
Peticiju u kojoj se traži hitan sastanak sa gradonačelnikom i hitno rješavanje azila potpisalo je više od 200 građana. Predali su je te ni na to nisu dobili odgovor.
– Kućice smo sakupili, odnosno građani su ih donirali, davali su svoje koje ne koriste, a imamo ljude koji su uplatili kućice koje se završavaju i biće tokom vikenda odnesene gore – objasnila je ona.
Kako dodaje, predstavnici grada su se dogovorili sa veterinarskom ambulantom koja trenutno radi popis pasa, kako bi se napravila evidencija i uradiće vakcinisanje i čipovanje pasa koji nisu vakcinisani i čipovani.
– Tu ima zaista puno posla, ne može ni “Vet medik” to uraditi za jedan dan, jer gore ima više od 130 pasa i sama njihova zdravstvena situacija je totalno loša – objasnila je ona.
Kako dodaje, njima je primarno da prije zime osposobe da psi, izađu na svjetlost.
– Moramo obezbijediti psima da izađu iz hangara na svjetlost, jer oni žive u vodi – istakla je Šarićeva.
Ona dodaje da je Gradska uprava nabavila hranilice koje nisu pogodne pa sada moraju da ih podešavaju i režu.
Podsjećamo da je tokom prošlog vikenda organizovana radna akcija u azilu, te je Boriša Mandić, ovlašteni potpisnik Odjeljenja za komunalne poslove, istakao da se svakodnevno boksovi gdje borave psi čiste i održavaju.
Podsjetio je i na to da su u azilu na Manjači uređeni boksovi, te je dovedena struja i voda.
– U svaki boks stavili smo lampe koje griju boksove, uradili smo vanjski prostor.
Ostaje tu još dosta toga da se uradi, a volonteri ukazuju na vanjske ispuste koje treba da uradimo. Mi imamo jedan veliki ispust, ali plan je da se naprave manji i da idu iz svih boksova – rekao je on.
Kako dodaje, oni udome 50 do 70 pasa na godišnjem nivou, a najveći problem je neodgovorno vlasništvo.
Besplatnu Android aplikaciju portala SrpskaCafe preuzmite ovdje.