Premijer Miloš Vučević rekao je da je jedan mali narod u Kolubarskoj bici prije 110 godina bacio u prašinu moćnijeg neprijatelja, protjerao ga i ispisao nezaboravnu stranicu svijeta.
Vučević je istakao da pobjeda srpske vojske u Kolubarskoj bici 1914. godine predstavlja veliku pobjedu saveznika u Prvom svjetskom ratu protiv moćne Austrougarske carevine.
Kao izaslanik predsjednika Srbije u Lazarevcu na svečanoj ceremoniji povodom obilježavanja te bitke, Vučević je rekao da je na samom početku sukoba snaga države bila potpuno potcijenjena, kako od neprijatelja, tako i od saveznika, prenosi Tanjug.
– Opet veliki nisu uzeli u obzir želju i volju malih – želju za slobodom i volju da do nje dođu. Zato i ne čudi zaprepašćenje i iznenađenje evropske i svjetske javnosti na samom kraju te prve ratne godine, kada je već prežaljena Srbija odnijela veličanstvene pobjede nad brojčano i tehnički nadmoćnom Austrougarskom armijom – rekao je Vučević.
On je istakao da se i danas juriša na Srbiju i poručio da će se braniti istim žarom, pameću i mudrošću, i strpljenjem kao spasenjem.
– Odbranićemo državno jedinstvo i izgraditi budućnost na ponos naših predaka i potomaka – poručio je Vučević.
Podsjetio je da je opšte poznata činjenica da je Kolubarska bitka zbog svoje specifičnosti privukla pažnju mnogih vojnih stručnjaka i postala predmet proučavanja u visokim vojnim školama širom svijeta.
Dokazala je, kaže Vučević, izuzetnu sposobnost srpskog komandnog kadra, hrabrost vojske i požrtvovanost naroda, kao i da su brojni zvaničnici čestitali na toj pobjedi.
– Među žrtvama, teškim i velikim, koje je Srbija imala u Prvom svetskom ratu, masovna pogibija đaka u Kolubarskoj bici predstavlja jednu od najtužnijih i najtežih epizoda. Od đaka učesnika ove bitke, od takozvanih `1.300 kaplara`, za slobodu otadžbine njih 400 je položilo živote – rekao je Vučević.
Opštom ofanzivom austrougarske Balkanske vojske u Prvom svjetskom ratu na srpske položaje 16. novembra 1914. godine, prije 110 godina, započela je Kolubarska bitka koja je završena mjesec dana kasnije, velikom pobjedom srpske vojske pod vođstvom Živojina Mišića.
Ofanziva, kontranapad Srba započinje 3. decembra, kada je uslijedila paralelna opšta ofanziva sve tri srpske armije i Užičke vojske na neprijatelja.
Uslijedio je krah austrougarskih trupa, i bijeg preko Drine i Save. Posljednja stopa ondašnje Kraljevine Srbije oslobođena je 15. decembra.
Poraz austrougarske vojske bio je potpun, i zaprepastio je tada ne samo Beč ili Berlin, nego i savezničke komande. Otprilike dvije trećine ljudstva Balkanske armije Vojske Austrougarske izbačeno je iz stroja.
Srpska pobjeda bila je potpuna. Glavnokomandujući srpske vojske regent Aleksandar Karađorđević dodijelio je potom generalu Živojinu Mišiću čin vojvode.
SRNA
Besplatnu Android aplikaciju portala SrpskaCafe preuzmite ovdje.