Foto: Profimedia
Art

Aretha Franklin – neprikosnovena kraljica soula


Aretha Louise Franklin bila je više od “kraljice soula”. Idol i inspiracija muzičara svake generacije, prva žena u Rock & roll kući slavnih, borac za ljudska prava i jednakost te feministička ikona.

Odrastanje uz gospel

Rođena je u Memphisu 25. marta 1942, od malih nogu je bila okružena muzikom. Njena majka Barbara, koja je preminula kad je Aretha imala deset godina, bila je pjevačica gospela, a njen otac Clarence LaVaugh, poznati baptistički propovjednik, bio je poznat i kao talentovan pjevač.

Njen je muzički talent došao do izražaja još u ranim tinejdžerskim godinama kad je nastupala kao pjevačica gospela. Zahvaljujući njenom ocu, 1956. godine za izdavačku kuću “J.V.B”. Records snimila je prvi album “Songs of Faith”, na kojem su se našle obrade gospel pjesama.

Odlazak u New York i zaokret stvaranju

Kad je napunila 18 godina, uz očev je pristanak prestala da izvodi gospel i preselila se u New York. Tamo ju je uočio John Hammond, zahvaljujući kojem je potpisala ugovor s izdavačkom kućom “Columbia Records”, za koju je 1961. godine snimila album “Aretha: With The Ray Bryant Combo”.

Prvi singl, “Today I Sing the Blues”, dospio je na 10. mjesto Billboardove liste i danas se smatra klasikom. Iako su već tada brojni kritičari hvalili njene vokalne sposobnosti, veliku pažnju javnosti dobila je tek nakon što je 1966. godine potpisala ugovor za “Atlantic Records”. Zahvaljujući producentu Jerryju Wexleru, uspjela je pronaći muzički izraz koji je od nje napokon stvorio pravu zvijezdu. Vratila se svojim blues korijenima i osvojila muzički svijet.

Album koji je započeo njen put prema statusu “kraljice soula” bio je “I Never Loved a Man the Way I Love You”. Zauzeo je drugo mjesto na Billboardovoj listi, a singl “Respect”, obrada pjesme koju je izvorno izveo Otis Redding, donio joj je prvu nagradu Grammy.

Četrnaesti studijski album, “Lady Soul”, koji je snimila 1968. godine i na kojem su se našli klasici “Chain of Fools” i “(You Make Me Feel Like) A Natural Woman” ostvario je ogroman uspjeh. Baš kao i prethodni album, i ovaj je zauzeo drugo mjesto na Billboardovoj listi najboljih albuma.

Nastup na dodjeli Grammyja i uloga u filmu

Po prvi put je na dodjeli nagrada Grammy nastupala 1971. godine. Izvela je pjesmu “Bridge Over Trouble Water” koju originalno izvode Simon & Garfunkel. Godinu dana kasnije snimila je live album “Amazing Grace”, koji se i danas smatra najprodavanijim gospel albumom.

Osamedesetih je godina snimila svima poznat hit “Sisters Are Doin’ It For Themselves”, zahvaljujući kojem je svoju muziku približila mlađim generacijama. Za porast njene popularnosti u tom je periodu bila i zaslužna uloga u filmu “The Blues Brothers”, u kojem je izvela “Think”, hit iz 1968. godine.

Predsjedničke inauguracije i humanitarni rad

Iako albumi koje je snimila nadolazećih decenija nisu ostvarili velik komercijalan uspjeh, njen status “kraljice soula” ostao je netaknut, što potvrđuje i činjenica da je nastupala na čak tri predsjedničke inauguracije, Jimmyja Cartera, Billa Clintona i Baracka Obame.

Tokom karijere bavila se i humanitarnim radom te je podržavala brojna udruženja kao što su “Feeding America”, “MusiCares”, “Candie’s Foundation” i “The Rainforest Foundation”. Njen posljednji nastup bio je 2017. godine na fondaciji za bitku protiv AIDS-a koju je organizovao Elton John.

Preminula je 16. avgusta 2018. godine u Detroitu nakon godina borbe s rakom gušterače. Njene pjesme, koje su upisane u istoriju soul i R&B glazbe, uticale su na svaku muzičku generaciju posljednih nekoliko decenija.

Headliner

Besplatnu Android aplikaciju portala SrpskaCafe preuzmite ovdje.


Možda vas zanima

Poznat identitet djevojčice bačene u Savu: Majka osumnjičena za ubistvo

K1

Petrović: Najezda komaraca u Semberiji pet puta veća nego lani

K1

Vlada Srpske predala novi izvještaj UN: Podrška Dejtonu i oštra kritika Šmita

K1

Slovenija zabranila prodaju elektronskih cigareta sa aromama

K1

Austrija potvrdila sankcije: Dodiku, Stevandiću i Viškoviću zabranjen ulazak

K1

Ostojić: Oko 14.000 boraca nema nikakvih primanja osim boračkog dodatka

K1

Predaj komentar

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne i stavove portala srpskacafe.com. Molimo sve korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Zadržavamo pravo da obrišemo komentar bez prethodne najave i objašnjenja.

Ova stranica koristi kolačiće kako bi osigurali bolje korisničko iskustvo. Nastavkom korištenja pretpostavićemo da ste saglasni sa primanjem kolačića. Prihvati Pročitaj više