Današnju vanrednu sjednicu banjalučke Skupštine na kojoj će se pokušati riješiti problem oko odvoza i prijema smeća u doponiji u Ramićima, otvorili su predstavnici preduzeća „Dep-ot“ i „Čistoća“ koji su iznijeli svoje zahtjeve.
„Ako prestanemo da radimo, prestaju da rade plamenici i pročišćivači vode. Dolazi do požara koji niko ne može ugasiti kao i do izlivanja otpadnih voda u Vrbas“, upozorio je direktor javnog preduzeća „Dep-ot“ Ratko Jokić u obraćanju odbornicima na početku sjednice.
Nakon presude radnici „Depot-a“ su stupili u štrajk, a Jokić je za trenutnu situaciju okrivio Gradsku upravu na čelu sa gradonačelnikom Draškom Stanivukovićem, za koga tvrdi da je ignorisao zahtjeve ovog preduzeća za sastanke i razgovore.
Na kraju je apelovao na odbornike da sačuvaju preduzeće od gašenja, do čega će doći ako ostanu bez deponije, upozorio je na kraju.
Svoj stav pred odbornicima obrazložili su i iz „Čistoće“, a odbornicima se obratio direktor ovog preduzeća Aleksandar Bajić.
„Čistoća je izgradila deponiju u Ramićima, a 2002. godine grad je oduzeo ovo zemljište od preduzeća. Ovo preduzeće od tada nije dobilo marku od naknada. Kao vlasnik, uknjiženi smo 2022. godine, zbog toga je pokrenut sudski postupak koji je okončan u februaru 2025. godine“, objasnio je on, obrazloživši zbog čega zemljište u Ramićima pripada ovom preduzeću.
Bajić je nakon toga iznio zahtjeve „Čistoće“ prema Gradu i „Depot-u“.
„Da Dep-ot obezbjedi nesmetan rad deponije u punom vremenu i kapacitetu. Da se u roku od tri dana izvrši predaja deponije. Da se sačini ugovor u vansudskom dugovanju između Depot-a, Čistoće i Grada, kako bi se poravnali računi i bez suda. Da Skupština grada kao vlasnik Depota naloži ovom preduzeću da na miran način prepusti vlasništvo“, istakao je Bajić.
Na kraju je izrazio spremnost da „Čistoća“ preuzme dio radnika koji rade na deponiji u Ramićima, a upozorio je da će, ukoliko iz „Depot-a“ i Grada ne ispoštuju ove zahtjeve, sudskim putem potražiti svoja prava i naknadu od deponije za protekle godine.
On je naveo da ovakva situacija očekuje deponiju u Ramićima ukoliko ovo preduzeće prestane sa radom, zbog presude u sporu koji je „Dep-ot“ izgubio protiv „Čistoće“, po kojoj je lokacija deponije u Ramićima pripala ovom preduzeću.
Gradonačelnik Draško Stanivuković rekao je da je po presudi suda deponija pripala „Čistoći“ i sada je sve u njihovim rukama. Kako je rekao, on nije taj koji je ovo preduzeće prodao privatniku.
Ipak, naveo je da je nezamislivo da se zbog ugroženih radnih mjesta 49 radnika na deponiji ugrožava 200 hiljada stanovnika Banjaluke.
„Prijedlog, mora se raditi, za grad je neprihvatljivo davanje zemljišta i novca za otkup doponije ili zamjenu lokacija. Imamo i „Čistoću“ koja kaže da je spremna preuzeti dio radnika. Predlažem i da se napravi Komisija koja će ostale stvari vansudski poravnati“, predložio je Stanivuković.
Većina odbornika u nastavku rasprave usaglasila se oko osnivanja Komisije koja će odbornike i Gradsku upravu obavještavati o svim stvarima o procesu primopredaje deponije, kao i vansudskih poravnanja. Za ovaj prijedlog založio se odbornik sa liste „Za pravdu i red“ Igor Mandić, sa njim se složio šef kluba odbornika SNSD-a Dragan Lukač, a nakon toga i drugi odbornici.
„Pozivam i jednog i drugog direktora da maksimalno rade kako bi se grad čistio nesmetano. Ako „Čistoća“ sutra preuzme deponiju, ona nema licencu za prijem smeća i došlo bi do katastrofe jer ne može odmah da krene sa radom“, naglasio je Lukač.
Glas Srpske
Besplatnu Android aplikaciju portala SrpskaCafe preuzmite ovdje.