Foto: Agencije
Zanimljivosti

Od čega se pravi papirni novac (a nije papir)?


Izvucite iz novčanika bilo koju novčanicu i pogledajte kada je ona proizvedena, koja će godina biti navedena?

Vjerovatno neka 2012, 2013. što znači da je ona stara već više od 12, 13 godina. Papir bi se za to vrijeme uveliko pohabao do neprepoznatljivosti, a novčanica izgleda sasvim solidno za svoje godine.

Kako to?

Stvar je u tome što se novčanice ne prave od običnog papira.

Novac je glavna karika svjetske ekonomije, a znači da on mora biti pre svega izdržljiv, kako bi mogao da podnese svakodnevno prebacivanje iz ruku u ruke, savijanje (pa čak i gužvanje po džepovima), eventualno kvašenje i izlaganje suncu.

Osim toga, novac bi trebalo da bude i zaštićen od falsifikovanja i neovlašćenog umnožavanja. Zbog svega ovoga papirne novčanice se ne prave od papira (iako se tako zovu) već od posebne mješavine materijala.

Kojih?

To zavisi od zemlje, odnosno valute.

Ruska rublja

Dugovječnim i otpornim materijalom se običan papir nikako ne može nazvati, te se za izradu papirnih novčanica u Rusiji koriste druge sirovine, najčešće pamučna vlakna, koja sadrže visok nivo celuloze (između 96 i 98 procenata). Ovaj materijal odlikuje visoka bjelina, izuzetna fleksibilnost i otpornost na habanje, prenosi ruski portal TekInsajder.

Preko osnovnog materijala za izradu rublje nanosi se i specijalna boja (kako bi se svakoj novčanici “dodijelila” vrijednost i svi ostali dekorativni elementi), a na kraju se novčanica premazuje i posebnim antibakterijskim premazom. Za dodatnu zaštitu, svaka novčanica ruske rublje naknadno se pokriva i posebnim polimernim lakom sa dodatkom želatina.

Američki dolar i evro

Novčanice američkog dolara se, za razliku od ruske rublje, prave od nešto drugačije mješavine materijala: u osnovi dolar čini 75 procenata pamuka i 25 procenata lana. Ova mešavina pruža novčanicama jedinstvenu teksturu i izuzetnu dugovječnost. U prosjeku svaka novčanica dolara “živi” 7 godina, a to bi bilo nemoguće da je ona od papira.

Papirni novac zvanične valute Evropske unije, evra, proizvodi se od stoprocentnog pamuka, bez ikakvih dodataka, navedeno je na sajtu Evropske centralne banke. Zahvaljujući ovom sastavu novčanice imaju čvršću teksturu i mogu da “prežive” čak i kontakt sa vodom. Izradom novčanica bavi se čak 11 posebno sertifikovanih štamparija.

Vijetnamski dong i tajlandski bat

Novčanice u tropskim zemljama prave se od drugačijih materijala, jer klimatski uslovi to diktiraju. Tako, primjera radi, vijetnamski dong i tajlandski bat prave uz dodatak posebne vrste plastike, koja papirnom novcu pruža dodatni stepen zaštite od vlage i visokih temperatura. U suprotnom bi one brzo blijedile i gubile svoju funkciju.

Interesantno je da se polimerne novčanice od prije par godina koriste i u Sjevernoj Makedoniji (iako u njoj klimatski uslovi ne zahtijevaju takve novčanice) ova zemlja se na taj način pridružila i Australiji (koja je prva uvela plastične novčanice), Kanadi, Velikoj Britaniji, Novom Zelandu, Brunejima i Rumuniji.

RTbalkan

Besplatnu Android aplikaciju portala SrpskaCafe preuzmite ovdje.


Možda vas zanima

Ovi dokazi su pobili teorije zavjere: Realni dokazi da se sletanje na mjesec uistinu i dogodilo

K2

Istraživanja pokalaza: Ovo je evropski narod koji najviše pije

K2

Kuvar biciklom prešao Južnu Ameriku

K2

Da li su Mask i AI među najvećim prijetnjama reputaciji brendova?

K2

Svjetska nestašica pistacija, a glavni krivac je – čokolada

K2

Veliki lov na uskršnja jaja u Bijeloj kući

K2

Predaj komentar

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne i stavove portala srpskacafe.com. Molimo sve korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Zadržavamo pravo da obrišemo komentar bez prethodne najave i objašnjenja.

Ova stranica koristi kolačiće kako bi osigurali bolje korisničko iskustvo. Nastavkom korištenja pretpostavićemo da ste saglasni sa primanjem kolačića. Prihvati Pročitaj više