Foto: Profimedia
Globus

Britanija i Amerika za stolom zbog mirovnih pregovora oko Ukrajine


Britanski premijer Kir Starmer i američki predsjednik Donald Tramp obavili su strateški telefonski razgovor kako bi uskladili svoje pristupe tekućim mirovnim pregovorima o Ukrajini koji se održavaju u Ženevi.

Rasprava dvojice čelnika fokusirala se na koordinaciju zapadnih stajališta u vezi s američkim predloženim mirovnim planom usmjerenim na okončanje rusko-ukrajinskog sukoba koji traje više od tri i po godine.

Diplomatska koordinacija između saveznika

Prema izjavi iz kancelarije britanskog premijera, oba čelnika “složila su se da svi moramo sarađivati ​​u ovom kritičnom trenutku kako bismo postigli pravedan i trajan mir” u Ukrajini. Diplomatska koordinacija dogodila se dok su se u Ženevi odvijali razgovori na visokom nivou u kojima su učestvovali američki, ukrajinski i evropski predstavnici.

Čelnici su se obavezali održavati bliski kontakt kako se mirovni proces razvija, naglašavajući važnost transatlantskog jedinstva u rješavanju sukoba.

Sveobuhvatni ženevski pregovori

U ženevskim pregovorima učestvuje značajno američko izaslanstvo koje predvode državni sekretar Marko Rubio i posebni izaslanik predsjednika Trampa Stiv Vitkof, a učestvuje i ministar američke vojske Daniel Driskol.

Ukrajinsku delegaciju predvodi šef predsjedničkog osoblja Andrij Jermak, dok savjetnici za nacionalnu sigurnost iz zemalja E3 – Ujedinjenog Kraljevstva, Francuske i Njemačke – održavaju odvojene sastanke s ukrajinskim zvaničnicima kako bi osigurali da se evropske perspektive uključe u rasprave.

Detalji kontroverznog mirovnog prijedloga

Američki mirovni plan od 28 tačaka koji se razmatra izazvao je značajnu zabrinutost među ukrajinskim pristalicama zbog odredbi koje bi od Ukrajine zahtijevale da preda dodatnu teritoriju Rusiji, prihvati ograničenja svojih vojnih sposobnosti i formalno odustane od svojih težnji za članstvom u NATO-u.

Predsjednik Tramp okarakterisao je trenutni nacrt kao da ne predstavlja njegovu “konačnu ponudu”, dok je ukrajinskom predsjedniku Volodimir Zelenskom dao rok do četvrtka da odgovori na prijedlog. Čelnici devet evropskih zemalja plus Japan, Kanada i visoki zvaničnici EU zajednički su izrazili zabrinutost da će predložena vojna ograničenja ostaviti Ukrajinu ranjivom na buduću agresiju, prenosi “YeniSafak“.

Nezavisne novine

Besplatnu Android aplikaciju portala SrpskaCafe preuzmite ovdje.


Možda vas zanima

Bezos udario na političare: Bogataši nisu zlikovci!

K1

Zaharova komentarisla postupanje Haga prema Ratku Mladiću

K2

Si Đinping putuje u Sjevernu Koreju

K2

U Njemačku stiže reforma vozačkih dozvola

K2

Mercov plan za proširenje EU: Za Zapadni Balkan privilegovani status, ali bez brzog članstva

K2

U jednom danu čak 274 uspona na Mont Everest

K2

Predaj komentar

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne i stavove portala srpskacafe.com. Molimo sve korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Zadržavamo pravo da obrišemo komentar bez prethodne najave i objašnjenja.

Ova stranica koristi kolačiće kako bi osigurali bolje korisničko iskustvo. Nastavkom korištenja pretpostavićemo da ste saglasni sa primanjem kolačića. Prihvati Pročitaj više