Foto: Ilustracija
Izdvajamo

Zbog čega su smanjeni i uvoz i izvoz?


Bosna i Hercegovina je u januaru ove godine, poredeći s istim mjesecom 2025. godine, smanjila uvoz, ali i izvoz domaćih proizvoda, pokazuju podaci Uprave za indirektno oporezivanje BiH (UIO BiH).

Tako je, prema podacima UIO BiH, uvoz u januaru ove godine iznosio 1,84 milijarde KM, dok je u istom mjesecu prethodne godine iznosio 2,21 milijardu KM, što znači da je za godinu dana smanjen uvoz za oko 370 miliona KM.

Kada je u pitanju izvoz, on je u januaru ove godine bio 1,11 milijardi KM, dok je u istom mjesecu 2025. godine iznosio 1,25 milijardi KM, što znači da je manji za oko 140 miliona.

Da li je ovo samo privremeno ili bi moglo postati trajno – još se ne zna.

Takođe, još nema preciznih pokazatelja da li su na smanjenje uvoza i izvoza uticale samo blokade granice od strane prevoznika, ili je nešto drugo u pitanju.

Firme izgubile 17 miliona KM

Prije nekoliko dana su iz Spoljnotrgovinske komore BiH objavili da su na osnovu rezultata ankete koju su popunile domaće kompanije koje izvoze zbog blokade granica izgubile ukupno oko 17 miliona KM.

Ovo ne mora značiti da je to konačna cifra gubitka firmi iz BiH.

Prevoznici blokirali granice pet dana

Inače, prevoznici iz Bosne i Hercegovine su od 26. do 30. januara, odnosno pet dana, blokirali granične prelaze za teretni saobraćaj sa zemljama Evropske unije zbog spornog pravila da u zemljama Šengena mogu boraviti najviše 90 dana računajući prethodnih 180.

Nakon što su dobili informaciju da bi mogli biti izuzeti od tog pravila, prestali su sa blokadama.

Takođe, tu su problemi i CBAM-a, mehanizma za prekogranično prilagođavanje ugljenika čija je taksa trebalo da počne 1. januara 2026. godine, te predstavlja dodatni namet na uvoz cementa, željeza, čelika, aluminijuma, đubriva i električne energije u Evropsku uniju iz zemalja koje ne oporezuju emisije CO2.

Tu su i problemi rada “Koksare” u Lukavcu, kao i ograničenje Vlade Srbije na uvoz određenih proizvoda od čelika.

Gavran: Teško je zaključiti

Ekonomista Igor Gavran kaže da je bez detaljnih podataka o strukturi, odnosno vrsta robe na koju se pad izvoza i uvoza najviše odnose, teško zaključiti koji bi razlozi mogli biti.

“Ovih nekoliko dana blokada graničnih prijelaza su sasvim sigurno imali određeni efekat, ali su također bili i najavljeni, pa se zbog toga dio prometa mogao obaviti i unaprijed, kao što se dio prometa mogao obaviti naknadno paralelno s redovnim. Dio razloga za pad izvoza bi mogao biti u odluci Vlade Srbije da ograniči uvoz određenih proizvoda od čelika koje i mi proizvodimo, zastoj u radu ‘Koksare’ u Lukavcu također, trgovina električnom energijom (i izvoz i uvoz) također u velikoj mjeri mogu odrediti ukupnu razmjenu. Takođe bih tu istakao i uticaj CBAM-a, odnosno taksi za izvoz određenih proizvoda u EU jer je logično očekivati da je njihov izvoz veći u decembru, nego u ovoj godini”, naglasio je Gavran za “Nezavisne novine”.

Prema njegovim riječima, većina mogućih razloga pada uvoza i izvoza je privremenog karaktera, dok efekti CBAM-a, ograničenja izvoza u Srbiju i zastoj u “Koksari” mogu biti privremeni, a mogu i potrajati puno duže.

“U januaru je obično prisutan i pad tražnje u redovnoj potrošnji zbog veće potrošnje u decembru tokom praznika. Ovo su sve mogući razlozi, ali bez više detalja ne bih se usudio tvrditi koji je bio presudan”, zaključio je Gavran.

Nezavisne novine

Besplatnu Android aplikaciju portala SrpskaCafe preuzmite ovdje.


Možda vas zanima

Kako su Trampovi ljudi ušli u Južnu interkonekciju mimo tendera?

K1

Vukanović i Crnadak prijavili koaliciju za Narodnu skupštinu Srpske

K1

Sukob Bodiroge i Mazalice zapalio mreže, umiješao se i Elek

K1

NBA: Nikola Jokić pred istorijskim ugovorom

K1

Američka novinarka Lara Logan najavila podkast sa Miloradom Dodikom

K1

VSTS žestoko kaznio troje sudija, plate im srezane za 40 odsto!

K1

Predaj komentar

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne i stavove portala srpskacafe.com. Molimo sve korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Zadržavamo pravo da obrišemo komentar bez prethodne najave i objašnjenja.

Ova stranica koristi kolačiće kako bi osigurali bolje korisničko iskustvo. Nastavkom korištenja pretpostavićemo da ste saglasni sa primanjem kolačića. Prihvati Pročitaj više