Foto: Walter Arce
Globus

“NE” Trampu: Iran postavio pet uslova za kraj rata


Iran je negativno odgovorio na američki prijedlog za okončanje tekućeg nametnutog rata i insistiraće na tome da se mir postigne isključivo pod uslovima i u vremenskom okviru koji odredi Teheran, izjavio je danas visoki iranski zvaničnik za političku bezbjednost.

Zvaničnik upoznat sa detaljima ponude izjavio je za iransku televiziju Press TV da Iran neće dozvoliti američkom predsjedniku Donaldu Trampu da diktira tempo završetka sukoba.

– Iran će okončati rat kada to odluči i kada se ispune njegovi uslovi – poručio je zvaničnik, istakavši riješenost Teherana da nastavi odbranu i nanese „teške udarce“ neprijatelju dok se zahtjevi ne ispune.

Pet ključnih uslova Teherana

Prema navodima zvaničnika, Vašington je pokušao voditi pregovore putem diplomatskih kanala, ali su ponude ocijenjene kao „pretjerane“ i odvojene od realnosti na bojnom polju. Iran je precizirao pet konkretnih uslova za prekid vatre:

  1. Prekid agresije: Potpuno zaustavljanje napada i atentata od strane SAD i Izraela.
  2. Bezbjednosni mehanizmi: Uspostavljanje sistema koji će garantovati da se rat više nikada ne nametne Iranu.
  3. Ratna odšteta: Zagarantovana isplata ratne štete i reparacija Teheranu.
  4. Svi frontovi: Završetak rata na svim frontovima i za sve grupe otpora u regionu.
  5. Ormuski moreuz: Međunarodno priznanje suverenog prava Irana da ima potpunu vlast nad Ormuskim moreuzom.

Hezbolah odbija predaju: Borba bez ograničenja

Istovremeno, vođa libanskog pokreta Hezbolah, Naim Kasem, poručio je da bi pregovori sa Izraelom dok traju napadi bili ravni kapitulaciji.

On je pozvao Vladu Libana da poništi zabranu vojnih aktivnosti ovog pokreta.

– Borci Hezbolaha spremni su da nastave borbe „bez ograničenja“ – navodi se u Kasemovoj pisanoj izjavi koju prenosi Rojters.

Besplatnu Android aplikaciju portala SrpskaCafe preuzmite ovdje.


Možda vas zanima

Bezos udario na političare: Bogataši nisu zlikovci!

K1

Zaharova komentarisla postupanje Haga prema Ratku Mladiću

K2

Si Đinping putuje u Sjevernu Koreju

K2

U Njemačku stiže reforma vozačkih dozvola

K2

Mercov plan za proširenje EU: Za Zapadni Balkan privilegovani status, ali bez brzog članstva

K2

U jednom danu čak 274 uspona na Mont Everest

K2

Predaj komentar

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne i stavove portala srpskacafe.com. Molimo sve korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Zadržavamo pravo da obrišemo komentar bez prethodne najave i objašnjenja.

Ova stranica koristi kolačiće kako bi osigurali bolje korisničko iskustvo. Nastavkom korištenja pretpostavićemo da ste saglasni sa primanjem kolačića. Prihvati Pročitaj više