Globus

Iran prijateljske zemlje oslobađa od plaćanja naknada za prolaz kroz Ormuz


Teheran planira da uvede olakšice za strateški važan pomorski prolaz, dok istovremeno pojačava kontrolu nad transportom nafte i zahtijeva naplatu u kriptovalutama ili juanima.

Izuzeće za prijateljske zemlje

– Teheran priprema izuzeće od plaćanja tranzitnih naknada za prolazak Ormuskim moreuzom za neke zemlje, uključujući Rusiju – potvrdio je u petak iranski ambasador u Moskvi.

Prema njegovim riječima, Iran nastoji da takve izuzetke primijeni na “prijateljske zemlje”, piše Anadolija.

Iranski ambasador Kazem Džalali u izjavi za rusku novinsku agenciju RIA Novosti pojasnio je iranske namjere.

– Ne znam šta će se dogoditi u budućnosti. Međutim, naše Ministarstvo spoljnih poslova trenutno pokušava da primijeni ove izuzetke za prijateljske zemlje, poput Rusije – rekao je Džalali.

Pojačana kontrola i naplata u juanima

Ova najava dolazi nakon što je Teheran počeo pojačavati kontrolu nad najvažnijim svjetskim pomorskim putem za naftu.

The Wall Street Journal je 8. aprila izvijestio da Iran naređuje brodovima da unaprijed dogovore plaćanje naknada sa iranskom Islamskom revolucionarnom gardom, i to u kriptovaluti ili kineskom juanu.

Još 19. marta, poluslužbena novinska agencija ISNA objavila je da Iran razmatra zakonodavstvo koje bi uvelo obavezu plaćanja naknada za sva plovila koja prolaze ovim strateškim koridorom.

Ratni sukob i produženje primirja

Pomorski saobraćaj kroz Ormuski moreuz ozbiljno je narušen od 28. februara, kada je počeo američko-izraelski rat protiv Irana. Sukob je potresao globalna energetska tržišta i izazvao strahove od dugotrajne ekonomske štete.

U međuvremenu, američki predsjednik Donald Tramp u utorak je produžio primirje sa Iranom nakon zahtjeva Pakistana, navodeći da će ono ostati na snazi dok Teheran ne predstavi ono što je opisao kao “jedinstveni prijedlog”.

Besplatnu Android aplikaciju portala SrpskaCafe preuzmite ovdje.


Možda vas zanima

Ponovo zatvoren Ormuski moreuz

K2

Da ljetovanje ne bude ružna uspomena: Za ove stvari u Grčkoj kazne su paprene

K2

Dodik: Na izborima odlučuju građani Srpske

K2

Američki dokumenti potvrdili da Kijev krši konvenciju o biološkom oružju

K2

Dačić: Laž o zvučnom topu bila je uvod u izazivanje građanskog rata

K2

Dm povlači proizvod s tržišta BiH: Može biti opasan za djecu

K2

Predaj komentar

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne i stavove portala srpskacafe.com. Molimo sve korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Zadržavamo pravo da obrišemo komentar bez prethodne najave i objašnjenja.

Ova stranica koristi kolačiće kako bi osigurali bolje korisničko iskustvo. Nastavkom korištenja pretpostavićemo da ste saglasni sa primanjem kolačića. Prihvati Pročitaj više