Međunarodna fudbalska federacija (FIFA) nalazi se u najjačoj finansijskoj poziciji u svojoj istoriji, a glavni motor ovog nezapamćenog rasta je Svjetsko prvenstvo koje je postalo najprofitabilnije sportsko takmičenje na planeti.
Mundijal kao centralni motor prihoda
Analiza koju je objavio poznati finansijski sajt Swiss Ramble pokazuje da je Mundijal postao ključni izvor novca za FIFA-u. Organizacija najveći dio svojih prihoda ostvaruje kroz prodaju televizijskih prava, sponzorstava, marketinga, ulaznica i hospitality paketa.
Za period od 2019. do 2022. godine FIFA je ostvarila rekordnih 7,57 milijardi dolara prihoda, a očekuje se da će ciklus od 2023. do 2026. godine donijeti nevjerovatnih 13 milijardi dolara, što predstavlja istorijski rekord u svjetskom sportu.
Proširenje turnira donosi eksploziju zarade
Jedan od glavnih razloga za ovakav skok jeste promjena formata takmičenja. Svjetsko prvenstvo se širi sa 32 na 48 reprezentacija, što donosi čak 104 utakmice i znatno više televizijskog sadržaja.
– Televizijska prava trebalo bi da donesu više od četiri milijarde dolara, dok će prihodi od ulaznica i hospitality programa premašiti tri milijarde – navodi se u procjenama.
Dodatni rast dolazi od globalnih sponzora čija bi vrijednost mogla dostići oko 2,7 milijardi dolara.
Infantino i finansijska ekspanzija
Dolaskom Đanija Infantina na mjesto predsjednika, FIFA je značajno povećala investicije, ali i vlastite prihode. Planirano je da se najmanje 11,67 milijardi dolara iz novog ciklusa uloži u razvoj globalnog fudbala, mada način raspodjele novca izaziva brojne polemike.
Kritičari smatraju da se veliki dio sredstava koristi za održavanje političkog uticaja unutar organizacije, jer je oko 2,7 milijardi dolara predviđeno za direktno finansiranje 211 nacionalnih saveza.
Troškovi organizacije i teret za domaćine
Iako prihodi rastu, troškovi organizacije su takođe ogromni. FIFA procjenjuje da će samo Svjetsko prvenstvo 2026. godine koštati oko 3,8 milijardi dolara.
Ovi troškovi uključuju logistiku, bezbjednost i nagradne fondove.
S druge strane, države domaćini i gradovi organizatori često snose dodatne milijarde dolara ulaganja u infrastrukturu i stadione, zbog čega mnogi ekonomisti dovode u pitanje stvarnu finansijsku korist koju gradovi ostvaruju od organizacije Mundijala.
Paprene cijene ulaznica: Fudbal postaje luksuz?
Ogroman rast komercijalne vrijednosti doveo je i do drastičnog poskupljenja karata, što je izazvalo oštre kritike navijača širom svijeta.
– Pojedine premium karte za finale Mundijala 2026. dostižu cijenu i do 10.990 dolara – stoji u analizi.
Mnogi smatraju da FIFA na ovaj način pretvara fudbal u luksuzni proizvod dostupan samo najbogatijima. Uprkos tome, interesovanje ne jenjava, zabilježeno je već više od 500 miliona prijava za oko sedam miliona dostupnih ulaznica za predstojeće prvenstvo.
Zaključak: Globalna korporacija bez konkurencije
FIFA danas funkcioniše kao globalna korporacija sa monopolom nad najpopularnijim sportskim događajem na planeti.
Analiza pokazuje da je moderno Svjetsko prvenstvo odavno prevazišlo okvire običnog sportskog turnira i postalo jedan od najmoćnijih poslovnih projekata u istoriji čovječanstva.
Besplatnu Android aplikaciju portala SrpskaCafe preuzmite ovdje.

