Banjaluka

Potkozarska sela bez vode, mještani prozivaju nadležne


Dok gradske vlasti Banjaluke uzrok za uvođenje vanredne situacije i restriktivnih mjera vide u enormnoj potrošnji i pojedincima koji navodno prekomjerno troše resurse, mještani potkozarskih naselja i prigradskih zajednica upozoravaju da se pravi problem krije u decenijama zapuštanoj vodovodnoj mreži i hroničnom kašnjenju ključnih infrastrukturnih projekata.

Za jednu noć nestala sedmodnevna zaliha vode?

Iz Gradskog štaba za vanredne situacije Banjaluka tvrde da su svi apeli za racionalnu potrošnju, koji su prošle godine dali rezultate, ovog puta potpuno zakazali. Potrošnja je tokom proteklog vikenda probila sve limite, što je i dovelo do pražnjenja sistema na rezervoaru Tunjice.

– Za jednu noć potrošena je sedmodnevna količina vode na području koje se vodom snabdijeva sa rezervoara Tunjice. Do ovoga apsolutno ne bi došlo da smo 2024. ili 2025. godine uradili novi cjevovod do rezervoara „Tunjice 1 i 2“, na šta smo apelovali više puta – istakao je zamjenik komandanta Štaba Miroslav Ševo, piše Glas Srpske.

Da stvar bude gora po potrošače, pored planskih isključenja, na sistemu se desio i težak kvar – pucanje glavne vodovodne cijevi, zbog čega su mještani Priječana i Trna privremeno ostali bez ikakvog pritiska u mrežama.

Mještani poručuju: Ljudi troše ono što plaćaju, problem je nemar

Sa druge strane, predstavnici ugroženih mjesnih zajednica kategorično odbacuju pokušaje da se krivica za suve česme prebaci na leđa građana i vikendaša. Predsjednik Savjeta mjesne zajednice Priječani David Ponorac naglašava da uvođenje restrikcija nije nikakva strateška mjera za poboljšanje, već jasan dokaz neadekvatnog upravljanja mrežom i loše procjene potrošnje.

Ponorac upozorava da se gubici u prigradskim naseljima poput Priječana, Dragočaja, Šargovca i Motika mjere desetinama hiljada kubnih metara vode koja bespovratno curi u zemlju, dok se umjesto sistemske rekonstrukcije građanima jednostavno zavrću česme.

– Ljudi imaju pravo da koriste vodu koju plaćaju, bilo za napajanje stoke, poljoprivredne radove ili druge potrebe domaćinstva.

Nije prihvatljivo da ista naselja iz godine u godinu budu obuhvaćena restrikcijama. Projekti „Voda 2 i 3“ trebalo je da budu završeni mnogo ranije, a sredstva za njihovu realizaciju su bila obezbijeđena. Zbog toga smatram da je osnovni razlog nemar i neadekvatno upravljanje sistemom – jasan je Ponorac, prenosi Glas Srpske.

On ističe i paradoks na terenu: tokom trenutne obnove glavne saobraćajnice u Priječanima, radovi na vodovodu neće biti kontinuirani, već će ostati prekid od oko 800 metara stare, dotrajale mreže, upravo na lokaciji gdje je zabilježeno najviše curenja i kvarova.

Kakvo je stanje na terenu: Gdje je stabilno, a ko ide na restrikcije?

Prema informacijama sa terena, situacija u naselju Mišin Han je za sada stabilna jer se ovo područje oslanja na nekoliko lokalnih vodovoda. Slična je situacija i u Gornjoj Piskavici gdje je snabdijevanje uredno, dok se susjedna Donja Piskavica nalazi u ozbiljnim problemima sa pritiskom.

Kako bi se sistem uopšte održao u funkciji i omogućilo punjenje rezervoara, banjalučki „Vodovod“ je primoran da primjenjuje rigorozan raspored kontrolisane isporuke vode za naselja koja se snabdijevaju sa rezervoara Prijakovci i Ramići.

Raspored isporuke (od 08:00 do 18:00 časova):

  • Neparni dani (Rezervoar Prijakovci): Barlovci, dio Dragočaja, dio Ramića i dio Prijakovaca.
  • Parni dani (Rezervoar Ramići): Potkozarje, Piskavica, Verići, Mišin Han i dio Prijakovaca.

Svake večeri, u periodu od 18:00 časova uveče pa sve do 08:00 časova ujutru, isporuka vode se potpuno obustavlja za sva navedena naselja kako bi se akumulirale zalihe za naredni dan.

Glas Srpske

Besplatnu Android aplikaciju portala SrpskaCafe preuzmite ovdje.


Možda vas zanima

Na spisku nestalih u zemljotresu u Venecueli 45.527 ljudi

K2

Građani će moći zakazati termin za izdavanje dokumenata

K2

Za pojedine političke blokove imena za inokosne funkcije kao enigma!

K2

Istraživanja poprilično jasna: Kome vjeruju građani Srbije?

K2

Paklene vrućine u Evropi pozivaju na vanredni samit

K2

Cvijanović: Izetbegovićev poziv na linč bio bi kažnjiv u svakoj uređenoj zemlji

K2

Predaj komentar

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne i stavove portala srpskacafe.com. Molimo sve korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Zadržavamo pravo da obrišemo komentar bez prethodne najave i objašnjenja.

Ova stranica koristi kolačiće kako bi osigurali bolje korisničko iskustvo. Nastavkom korištenja pretpostavićemo da ste saglasni sa primanjem kolačića. Prihvati Pročitaj više