Foto: Agencije
Izdvajamo

Veliki troškovi, skuplja zimnica


Sa pristizanjem prvih količina voća i povrća domaći prerađivači privode kraju pripreme za novu sezonu, očekujući blago povećanje proizvodnje i izvoza u odnosu na lani, ali i upozoravajući da će rast troškova energenata, ambalaže, transporta i radne snage neminovno dovesti do poskupljenja finalnih proizvoda na tržištu, piše Glas Srpske.

Prerađivači, ipak, očekuju da će dobra potražnja omogućiti stabilnu sezonu, uprkos brojnim izazovima koji prate prehrambenu industriju, ističući da su narudžbe iz inostranstva već ugovorene, te da planiraju povećanje proizvodnje i do 15 odsto.

U Prehrambenoj industriji “Sava Semberija” iz Bijeljine trenutno su u toku remont i pripreme proizvodnih pogona za početak sezone. Direktor Spasoje Galić za “Glas Srpske” kaže da ove godine ne očekuju velike količine za preradu, ali da je plan da fabrika već naredne godine radi punim kapacitetom, kada će obilježiti osam decenija postojanja.

– U planu su modernizacija i određena ulaganja, uz podršku nadležnih institucija. Što se tiče ove godine, nastojaćemo da što više sirovine obezbijedimo sa područja Semberije, Lijevča polja i Posavine. Samo ono što ne budemo mogli nabaviti ovdje, poput crvene roge paprike, uvozićemo iz Srbije – rekao je Galić.

Prema njegovim riječima, sezona će početi preradom voća za proizvodnju džemova i marmelada, nakon čega slijede kornišoni, paprika i paradajz.
– Već imamo ugovorenih više od 500 tona proizvoda za inostrana tržišta. Najviše izvozimo u zemlje Evropske unije, ali i u Kanadu i Ujedinjene Arapske Emirate. Razmatramo i proširenje programa sokova, jer vidimo prostor za rast na tom tržištu – kazao je Galić.

Dodao je da će rast cijena energenata, ambalaže i transporta neminovno uticati i na cijene finalnih proizvoda.

Slična očekivanja imaju i u zvorničkom “Voćar prometu”, koji proizvode prodaje pod brendom “Natura”, a čiji direktor Ahmet Hublić ističe da su obezbijedili dovoljne količine sirovine za planiranu proizvodnju.

– Plan je da ove godine proizvodnju i plasman povećamo za oko 15 odsto. Imamo stalne kupce čije potrebe rastu, tako da nastojimo da pratimo tražnju – rekao je Hublić.

Naveo je da proizvode plasiraju na domaće tržište, ali i u Hrvatsku, Austriju, Njemačku, Holandiju, Švedsku i Veliku Britaniju.
Prerada u ovoj fabrici počinje naredne sedmice kornišonima, nakon čega slijede cvekla, paprika i ostali proizvodi. Hublić je najavio i novitete u kiselom programu, ali nije želio da otkriva detalje prije izlaska proizvoda na tržište.

Iz banjalučke “Vitaminke” navode da trenutno nema većih odstupanja kada je riječ o rodu i kvalitetu voća i povrća te da bi ovogodišnja sezona mogla biti prosječna.

– Za sada sve izgleda uobičajeno, i po pitanju kvaliteta i po pitanju količina, ali kod poljoprivredne proizvodnje nikada ne možete biti sigurni šta donose vremenske prilike – ističu u ovoj kompaniji.

Prerada kornišona trebalo bi da počne krajem mjeseca, dok je proizvodnja ajvara planirana za avgust. U “Vitaminci” očekuju rast proizvodnje od oko 15 odsto, čemu doprinosi kontinuirani rast izvoza i prodaje.

– To je zdrav rast koji možemo ispratiti i proizvodno i komercijalno. Uskoro ćemo na tržište plasirati i redizajnirane tetrapak sokove, što će biti naš glavni novitet u ovoj sezoni – naveli su iz kompanije.

Kao i ostali prerađivači i u “Vitaminci” upozoravaju da će rast troškova struje, goriva i gasa vjerovatno usloviti i korekciju cijena gotovih proizvoda.
Iako su prinosi i kvalitet u samim gornjim granicama, poljoprivredni proizvođači suočavaju se sa ozbiljnim problemima zbog naglog pada cijena. Prema riječima predsjednika Udruženja povrtara RS Darka Ilića, potražnje od strane prerađivača za sada nema, zbog čega se domaći proizvodi plasiraju isključivo za konzumnu upotrebu, i to po cijenama koje jedva pokrivaju osnovne troškove.

PROBLEMI

Da je situacija na terenu alarmantna, najbolje pokazuje podatak da je, kako tvrdi Darko Ilić, u Lijevče polju prije samo nekoliko dana bačeno više prikolica obranog krastavca, jer za njih nije bilo nikakvog plasmana, dok se cijena kupusa srozala na svega 25 feninga po kilogramu, što je drastičan pad u odnosu na prošlogodišnjih 60 feninga. Slamku spasa, kaže, vide u polovini jula, kada bi trebalo da počne sezona otkupa za kiseljenje i preradu, ali i u otvaranju inostranog tržišta koje bi jedino moglo da apsorbuje velike viškove i stabilizuje oscilacije na tržištu.

Glas Srpske

Besplatnu Android aplikaciju portala SrpskaCafe preuzmite ovdje.


Možda vas zanima

Građani strahuju od redukcija vode, spas vide u završetku sistema Tunjice

K2

Srpska relaksirala odnose sa Amerikom, može li se to dogoditi i sa EU?

K2

Ima li naznaka: Kada će pojeftiniti gorivo u Srpskoj?

K2

Slučaj “Ribnikar” poslije presude: Potresno svjedočenje majke nastradalog dječaka

K2

Evo kakvo nas vrijeme očekuje danas

K2

Više ulica i naselja bez struje

K2

Predaj komentar

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne i stavove portala srpskacafe.com. Molimo sve korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Zadržavamo pravo da obrišemo komentar bez prethodne najave i objašnjenja.

Ova stranica koristi kolačiće kako bi osigurali bolje korisničko iskustvo. Nastavkom korištenja pretpostavićemo da ste saglasni sa primanjem kolačića. Prihvati Pročitaj više