EX YU

Glavne teme samita u Sarajevu


Sastanak premijera država Zapadnog Balkana danas u Sarajevu, na kojem učestvuju premijeri Srbije, Crne Gore, Makedonije, Albanije i Kosova, centralna je tema svih medija u regionu. 

Sastanku prisustvuje i evropski komesar Johanes Han i ministar spoljnih poslova Italije Anđelino Alifano, kao domaćin narednog Samita najviših zvaničnika zemalja Zapadnog Balkana u okviru Berlinskog procesa, a koji je planiran za jul ove godine u Trstu.

Jedna od glavnih tema samita biće izgradnja autoputa od Niša do Prištine. Ovim infrastrukturnim projektom trebalo bi da se čvršće poveže trenutno možda i najnestabilniji dio Balkana. Autoput Niš-Priština jedan je od ključnih projekata, između ostalog i zbog izuzetne zainteresovanosti njemačke kancelarke Angele Merkel za njega.

Domaćin sastanka Denis Zvizdić je uoči skupa za Tanjug potvrdio da će glavne teme biti regionalni projekti i povezivanje, i precizirao da će biti riječi o transportnoj i energetskoj infrastrukturi.

– Zajedno sa predstavnicima EU ići ćemo na jačanje regulatornog okvira i na formiranje jedinstvenog tržišta od prostora Zapadnog Balkana, kako bismo imali bolje kapacitete i ambijent za privlačenje stranih investicija – objasnio je on.

Predsjednik Vlade Srbije Aleksandar Vučić je poslije razgovora sa Merkel potvrdio da ga je kancelarka zamolila da prenese određene poruke Hanu, koje se, kako je rekao, tiču “razvoja različitih projekata o kojima smo pričali i sa BiH, i sa Prištinom i sa Albanijom…”.

Dopala joj se, primjetio je, njegova inicijativa za formiranje regionalne carinske unije. Merkel želi da Srbija aktivnije uđe u realizaciju autoputa Niš-Priština, a da komesar Han to dogovori u četvrtak u Sarajevu sa ostalim premijerima.

Vučić stigao u Sarajevo

Vučić je juče po dolasku u Sarajevo poručio da je važno da se razgovara, jer to smiruje tenzije u regionu, kao i da će se danas razgovarati o konkretnim stvarima, uz želju da se vidi što više konkretnih projekata. Vučić je naveo da su za Srbiju važni izgradnja autoputeva oko čega postoje zajedničke ideje sa BiH i Crnom Gorom, ali i oko puta Niš-Priština-Drač, a dodao je i postoji spremnost da se razgovara o prugama koje su jeftinije.

Ovo je inače prva posjeta premijera Srbije Sarajevu, nakon što je Međunarodni sud pravde u Hagu odbacio zahtjev dijela Bošnjaka, koji je inicirao lider SDA Bakir Izetbegović, o reviziji presude tog suda po tužbi BiH protiv Srbije za genocid, iz 2007.

Sarajevo na nogama: Premijere čuva čak 1 000 policajaca i agenata!

Iako je ova posjeta označena kao visokorizična, Vučić je nije dovodio u pitanje.

Komesar za proširenje EU Johanes Han istakao je da nema sumnje da će viši stepen ekonomske integracije učiniti zapadni Balkan atraktivnijim i konkurentnijim.

Han je dodao da bi države ovog dijela Evrope, koji je na putu ka članstvu u EU, trebalo da usklade svoj trgovinski sistem i uklone sve interne barijere kako bi se poboljšali kretanje kapitala i radne snage, trgovina robom i uslugama, što su osnovne četiri slobode zajedničkog tržišta.

Berlinski proces pokrenut je, upravo na inicijativu kancelarke Merkel, 2014. s ciljem jačeg povezivanja država Zapadnog Balkana i nekih od uticajnih članica EU-a, s prvenstvenim ciljem poboljšanja regionalne saradnje na planu infrastrukture i ekonomije.

Jedan od ključnih akcenata Berlinske konferencije je da ciljeve treba realizovati putem jasno utvrđenih regionalnih projekata, koji bi bili realizovani u preciziranim vremenskim rokovima a uz finansijsku pomoć Evropske komisije i država članica EU.

Besplatnu Android aplikaciju portala SrpskaCafe preuzmite ovdje.


Možda vas zanima

Studenti u blokadi: Velike stvari desile su se posljednjih dana, ubrzo naredni koraci

K2

Beograd: Bokiran izlaz iz garaže, ne vozi 130 tramvaja i 150 autobusa

K2

Vučić: Čekajte poziv, vidimo se uskoro

K2

Vučević pisao premijeru Ruske Federacije zbog istrage o “zvučnom topu”

K1

Jovan je heroj iz diskoteke smrti: Tinejdžer spasao 21 život

K1

Balijagić priznao ubistvo brata i sestre Madžgalj

K1

Predaj komentar

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne i stavove portala srpskacafe.com. Molimo sve korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Zadržavamo pravo da obrišemo komentar bez prethodne najave i objašnjenja.

Ova stranica koristi kolačiće kako bi osigurali bolje korisničko iskustvo. Nastavkom korištenja pretpostavićemo da ste saglasni sa primanjem kolačića. Prihvati Pročitaj više