Od povećanja plata i penzija koje je najavio predsjednik RS Milorad Dodik nema ništa budući da ekonomski osnov za ovako nešto trenutno ne postoji, tvrde ekonomisti i opozicija!
Dodik je rekao da postoji namjera povećanja penzija u Srpskoj do kraja ove godine, te najavio i mogućnost povećanja plata iduće godine, ukoliko bude ostvaren rast bruto domaćeg proizoda od tri odsto.
On je naglasio da je u prošloj godini bilo primjetno povećanje bruto domaće proizvodnje u Srpskoj od 2,9 odsto, što je, kako je rekao, među najvišim stopama u regionu.
– Ja mogu uticati samo na povećanje plata u javnom sektoru jer javni sektor to zaslužuje, a mislim da smo veliki uspjeh ostvarili već zbog same činjenice da u kriznim godinama, kada je kriza bila u čitavom svijetu i regionu, nismo spuštali plate. Isto tako mislim da je vrijeme da idemo dalje. Ali za to mora postojati pretpostavka, ako budemo imali rast od tri do 3,5 odsto stvoriće se uslovi za povećanje plata – naveo je Dodik.

Neozbiljno prema privredi i ekonomiji RS
Na ovakve tvrdnje reagovali su iz opozicije. Narodni poslanik u Skupštini RS Zdravko Krsmanović ocijenjuje nova obećanja predsjedenika kao politički trik kojim se Dodik priprema za izbore sljedeće godine. On navodi da je ovo samo pokušaj da se skrene pažnja sa teške situacije u kojoj se nalazi RS i njeni građani.
– Na ovaj način pokušava se napraviti atmosfera blagostanja, koja bi nam pokazala kako ljudi ovdje dobro žive, kako postoji mogućnost napretka i kako će to ova vlast da nam omogući. Ipak, situacija je potpuno drugačija i mi vidimo da su zaduženja RS ogromna, zbog čega kompletni izvorni prihodi odlaze na kredite i “suve” plate u javnom sektoru. Pored toga, neisplaćuju se doprinosi u zdravstvu, željeznicama, kolaps je u mnogim javnim preduzećima, krediti koji se neće moći vraćati dolaze na naplatuitd. I zato je ovo samo spinovanje bez realnog uporišta – kategoričan je Krsmanović.
Nophodna reorganizacija javnog sektora
Prema Vukelićevim riječima, ovo obećanje je samo još jedna priča koju je potrebno lansirati u predizbornoj godini.
– Ono što javnost od vlasti očekuje je da se krene u reorganizaciju javnog sektora, a ne da se daju ovakve populističke izjave. Uz ovakve trendove i težak položaj u kome se nalazi RS, najmanje što nam treba su novi izdaci za plate koji će povući znatna sredstva iz budžta – objašnjava Vukelić.
I stručnjaci smatraju da ne postoji ekonomski osnov za priču o povećanju plata i penzija. Urednik poslovnog portala Capital.ba Siniša Vukelić navodi da u RS nema ni sistema, ni strategije, ni analize kada se daju izjave poput ove predsjendnika RS o povećanju plata u javnom sektoru.
– Ovdje se sve odluke donose preko koljena, pa je tako slučaj i sa ovom posljednjom. Zanimljivo je da je ova vlast na sva zvona pokušavala promovisati zaduženje kod MMF-a na način da ukoliko do njega ne dođe neće biti penzija, plata, doprinosa, te da će doći do zamrzavanja isplata za zdravstveni sektor da bi sad bez tog kredita govorili o povećanju plata. To je i više nego neozbiljno i prema privredi i ekonomiji RS. To znači da će i u budžetu biti manje novca, od kojeg trenutno pola novca odlazi na plate. Posebno je neozbiljno ovako nešto reći kada nam na otplatu kredita stiže skoro milijardu maraka duga – rekao je Vukelić.
Smirivanje glasačke mašine u javnom sektoru
Ekonomski analitičar Zoran Pavlović objašnjava da u trenutnoj situacija RS nema realno pokriće za povećanje plata u javnom sektoru.
– Republika Srpska pokazuje loše performanse u radu, u BDP-u, u investicijama i zato opravdanost za povećanje plata i penzija u realnom životu ne postoji. U ovakvoj situaciji javni sektor je preglomazan i preskup, te teško može da se podmiruju njegove potrebe. Pored toga osim što je beskoristan, javni sektor u RS opterećuje realni sektor, kao i slabašni budžet RS. Danas mi imamo situaciju u kojoj 750 miliona odlazi na vraćanje kredita, troškovi plata u administraciji 720 miliona, a ukupan inicijalni prihod budžeta, bez zaduživanja je milijardu i 850 miliona maraka. Prema tome, kako da se sa 38 miliona podmire sve potrebe i još povećaju plate – pita se Pavlović.
Zbog toga i on naglašava da su nova obećanja o povećanju plata samo uvod u kampanju za naredne izbore, što bi, kako kaže, trebalo za početak da smiri i zadovolji ogromnu glasačku mašinu u javnom sektoru.
– Ja bih volio kad bi se ova optimistična izjava predsjednika RS sprovela u djelo, ali ona je nerealna. Naravno, vlast može da poveća plate i penzije, ali to bi bio ogroman udarac na budžet, pa zatim i privredu koji bi teško izdržali, bar u ovakvoj situaciji. Zato smatram da je ovo još jedno obećanje u nizu koje se daje bez osnova i pokrića, te koje bi na kraju i moglo ostati samo obećanje – zaključio je Pavlović.
J. Škrbić
Besplatnu Android aplikaciju portala SrpskaCafe preuzmite ovdje.