Infopunkt

Premijerkin ekspoze: Reforme na deponiji obećanja


Ni dvije i po godine od kada je formirana aktuelna Vlada RS nije provedena nijedna od najavljenih reformi!  

Zato i ne čudi činjenica da se rad ovog tijela iz godine u godinu ocjenjuje negativnom ili jedva prolaznom ocjenom. Tome u prilog govori i da sve što je učinjeno nije dovelo do bilo kakvih pozitivnih pomaka u rješavanju osnovnih problema u RS, posebno u oblasti javnog sektora.

Reforma Vlade, uprave, javnih preduzeća, zdravstva, finansija, pravosuđa, obrazovanja…, sve su to obećanja premijerke Željke Cvijanović iz decembra 2014. godine kada se po drugi put prihvatila posla predsjednika Vlade, a koja još uvijek čekaju svoj red za ispunjenje.

Obećanja premijerke Cvijanović 

Ako se danas osvrnemo na ekspoze premijerke Cvijanović možemo vidjeti da je priča o sveopštoj reformi javnog sektora ostala negdje zaboravljena.

Četiri javna preduzeća spremna za stečaj?!
Dragan Čavić
Dragan Čavić

Koliko je uspješna bila dosadašnja reforma u javnom sektoru danas su upozorili i u opoziciji. Prema njihovim podacima u RS, četiri javna preduzeća su ispunila uslove za stečaj: Robne rezerve RS, Željeznice RS, Pošte Srpske i Olimpijski centar Jahorina.

Ove podatke danas su iznijeli predstavnici opozicionih stranaka u RS, SDS-a, PDP-a i NDP-a, koji su podnijeli i treću interpelaciju Narodnoj skupštini RS. Dragan Čavić, predsjednik NDP-a je istakao kako su svi podaci kod javnih preduzeća poražavajući iznoseći niz podataka koji potvrđuju kolaps u javnim preduzećima u RS.

– Četiri javna preduzeća su ispunila sve zahtjeve da odu u stečaj. Sva javna preduzeća su u posljednje dvije godine imali enormna povećanja broja zaposlenih uz rast gubitaka, neizmirenih obaveza za zaposlene radnike po osnovu poreza i doprinosa, prema bankama – rekao je Čavić.

– Naš cilj je reforma Vlade i republičke uprave na način da će se izvršiti bolja alokacija resursa u javnom sektoru, ukinuti nefunkcionalne agencije i upravne organizacije, a ujedno formirati resori Vlade koji će biti direktnije vezani za oblasti koje su prioritet njenog djelovanja. Cilj je smanjenje troškova javne uprave i uspostavljanje efikasne i profesionalne administracije, koja je u službi građana i privrede – govorila je svojevremeno premijerka.

Koliko se smanjuju troškovi, broj zaposlenih, te koliko je administracija efikasnija danas u odnosu na prije dvije i po godine najbolje govore revizorski izvještaji prema kojima se svake godine povećava i potrošnja i broj zaposlenih, s tim da rezultati rada administracije konstantno izostaju.

Pominjala se i reforma lokalne samouprave, ali ona nije nikada došla na red.

– Vizija razvoja podrazumijevaće uspostavljanje višetipskog koncepta lokalne samouprave, ispitivanje mogućnosti za daljnju funkcionalnu decentralizaciju, razvijanje mehanizama međuopštinske saradnje, te jačanje uloge mjesnih zajednica u lokalnoj samoupravi – obećavala je Cvijanovićeva.

Jedno od neispunjenih obećanja je i reforma javnih preduzeća, koja danas grcaju u dugovima, a neka od njih su pred potpunim gašenjem.

– Reformom javnih preduzeća želi se uspostaviti profitabilni subjekti, uz punu odgovornost organa upravljanja za postignute rezultate. Uštedama kroz svođenje broja zaposlenih na optimalan nivo i izjednačavanjem plata sa platama zaposlenih u javnoj upravi, otvoriće se prostor za dodatna ulaganja i efikasnije i profitabilno poslovanje. Cilj je efikasno upravljanje i uspješno poslovanje javnih preduzeća, kako bi ostvarili značajniju dobit, koja bi bila stavljena u punu funkciju razvoja privrede i RS – navodila je 2014. godine premijerka.

Među reformama iza kojih je čvrsto stala predsjednica vlade RS je i reforma zdravstvenog sektora, koje je danas pred kolapsom. Radnici u zdravstvu nemaju uplaćene doprinose, pacijenti se liječe u neuslovnim ustanovama, nedostaje medicinskog kadra, najveći stručnjaci odlaze u inostranstvo, a umjesto zdravstvenog osiguranja koristi se “koverta”.

– Izradićemo detaljnu analizu obaveza zdravstvenih ustanova, izvršiti restruktuiranje njihovih kreditnih zaduženja i reprogramirati dospjele obaveze gdje je to moguće, raditi na usklađivanju broja zaposlenih zdravstvenih radnika i saradnika sa standardima i normativima u zdravstvu, efektima rada i iskazanim potrebama, uskladiti broj nemedicinskog kadra, pojačati kontrolu i upravljanje troškovima, izvršiti mjere štednje i racionalizacije u svim zdravstvenim ustanovama na svim nivoima – obećano je, između ostalog, u ekspozeu aktuelne premijerke.

“Uspjehe” u reformi finansijskog sektora najbolje pokazuju Banka Srpske, problemi u Investiciono razvojnoj banci RS, kao i budžetski deficit od 175 miliona KM.

O reformi pravosuđa i borbi protiv kriminala i korupcije nije potrebno mnogo govoriti, a reforma obrazovanja, za koje je rečeno da će imati posebno istaknuto mjesto u radu Vlade Republike Srpske je trenutno u zapećku.

Reforme – mrtvo slovo na papiru

Novinarka Brankica Spasenić, koja godinama prati rad Vlade RS naglašava da većina reformi koje je predstavila premijerka Cvijanović kao ključne nisu mrdnule dalje od obećanja.

Brankica V. Spasenić
Brankica V. Spasenić

– Gotovo sve obećane reforme ostale su mrtvo slovo na papiru. Kao novinar, prvo ću istaknuti onu koja bi značajno uticala na rad mojih kolega i mene – reforma načina rada Vlade RS sa ciljem povećanja transparetnosti. Od planiranih online sjednica i uživo prenosa konferenecija za medije po njihovom okončanju, došli smo u situaciju da se kao po pravilo izdaju samo saopštenja, bez mogućnosti da bar postavimo pitanja – navodi Spasenićeva.

Prema njenim riječima, ovo je samo jedan od primjera kako u Vladi RS izvršavaju svoja obećanja, pa je tako epilog i sa drugim reformama gotovo identičan.

– Još 2014. godine prilikom ekspozea premijerke RS Željke Cvijanović rečeno je kako će se reformisati javna preduzeća, a nesposoban menadžment pozvati na odgovornost. Slično je tvrdio čak i njen prethodnik Aleksandar Džombić koji je prije četiri godine postavio ultimatum rukovodstu Željeznica RS da donesu kredibilan plan poslovanja ili će biti smijenjeni. Trebam li spomenuti da se tada na čelu ŽRS nalazio Dragan Savanović koji je i danas direktor? Nažalost, trebalo bi mi hiljade karaktera da pobrojim iste i slične primjere u svim ostalim oblastima – lokalnoj samoupravi, pravosuđu, republičkoj upravi, a o obrazovanju i zdravstvu da ne govorim – obrazlaže Spasenićeva.

Ekonomista Zoran Pavlović, je slikovito objasnio kako bi se poslovanje Vlade RS u prošloj godini odrazilo na neku firmu ili NVO.

– Bilo da ste direktor firme, predsjednik NVO ili predsjednik Vlade ako napravite neku vrstu ekonomskog plana bilo bi logično da se on pretvori u djelo. Ako se to ne uradi normalno je da će firma da propadne, NVO neće uspjeti da dobije nova sredstva od donatora, samo naša Vlada može da prepiše ekonomski program od prošle godine, koji nije provela i da ostane nekažnjena. Jednostavno rečeno, da je premijerka direktorka firme ona bi propala u ovih godinu dana. Ali, kod nas niko ne odgovara za ono što nije uradio, a trebao je, i to je postalo uobičajeno ponašanje ne samo za insitucije u RS, već u cijeloj BiH – rekao je Pavlović.

On navodi da će produkt neispunjenih obećanja Vlade RS biti nova zaduženja, što će se prebiti opet preko leđa građana.

– Samo ako pogledamo budžete za ovu i prošlu godinu vidjećemo da su i oni skoro identični. Umjesto da se ovaj put više okretalo realnom sektoru, mi ćemo ponovo da izdvajamo novac za iste stvari kao i 2015. godine. Jednostavno, jedno pričaju, drugo rade – kazao je Pavlović.

J. Škrbić

Besplatnu Android aplikaciju portala SrpskaCafe preuzmite ovdje.


Možda vas zanima

Elek: Vlada pogoduje privatnicima na štetu OC “Jahorina”

K1

Dodik: Srpska bi mogla dobiti još jedan grad

K1

Zakazana hitna sjednica Doma naroda: Na stolu smjene Špirića, Košarca i Amidžića

K1

Dodik oštro o Babalju: Gradi “srpsku poziciju” uz podršku Sarajeva

K1

Nešić napustio pritvor: Izrečene mu mjere zabrane

K1

Petrović: Puna podrška Vučiniću

K1

Predaj komentar

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne i stavove portala srpskacafe.com. Molimo sve korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Zadržavamo pravo da obrišemo komentar bez prethodne najave i objašnjenja.

Ova stranica koristi kolačiće kako bi osigurali bolje korisničko iskustvo. Nastavkom korištenja pretpostavićemo da ste saglasni sa primanjem kolačića. Prihvati Pročitaj više