Građani Srpske su sa mjesec dana zakašnjenja saznali da je Borislav Jeličić, ipak, položio zakletvu u Narodnoj skupštini RS, neophodnu kako bi preuzeo funkciju zamjenika pravobranioca sa sjedištem u Banjaluci!
Kako se na kraju ispostavilo, zakletvu je položio 12. septembra, kada je pred svim narodnim poslanicima zakletvu položio i Milimir Govedarica, novi republički pravobranilac. Informacije objavljene u medijima glasile su da Jeličić nije ni došao u Skupštinu te je javnost sve do prošle sedmice bila uvjerena da nije ni preuzeo funkciju na koju ga je izabralo najviše zakonodavno tijelo.
Međutim, i pored toga što iz republičkog Parlamenta nije bilo nikakve zvanične informacije, ispostavilo se da je Jeličić zakletvu položio samo pred predsjednikom NSRS Nedeljkom Čubrilovićem, daleko od očiju drugih poslanika i radoznale javnosti, što nije do sada bila praksa. Nakon položene zakletve i objave odluke o izboru u Službenom glasniku RS Jeličić je i zvanično postao zamjenik pravobranioca i nasljednik Mirka Stojčinovića, sa kojim se tereti da je oštetio grad za višemilionski iznos u predmetu „Poljoprivredna škola“.
U opoziciji nisu iznenađeni ovakvim postupcima, pa poslanik u Narodnoj skupštini RS Adam Šukalo tvrdi da je Jeličić “neko ko je dobar primjer ovog vremena i svega što se dešava u institucijama Srpske”.
– Odluka vlasti da sakriju polaganje njegove zakletve govori o svoj sramoti ovog režima i činjenici da ne mogu da pogledaju javnosti u oči prilikom svojih skandaloznih imenovanja i političkih stavova i odluka koje donose u posljednje vrijeme. Sve je laž i prevara režima u Republici Srpskoj, pa tako i skandalozne odluke vezane za imenovanja od strane Narodne skupštine RS – kaže za SrpskaCafe Šukalo.
U čitavom nizu imenovanja i razriješenja je, kaže on, i rezriješenja Duška Šnjegote sa mjesta glavnog republičkog revizora, koje je juče stupilo na snagu.
– Primjeri Jeličića i Šnjegote pokazuju da Srpska postaje pravi Divlji zapad u kojem samo još možemo očekivati da fizički i verbalni obračuni pređu u obračune vatrenim oružjem. Jer postaje očigledno da će vlast u Skupštini, da bi odbranila bezakonje, na svakoj sljedećoj sjednici angažovati policiju kako bi spriječavala narodne poslanike da se bore za zakonitosti, ustavnosti i poštovanje svih procedura u Narodnoj skupštini – zaključio je Šukalo.
Milimir Govedarica, aktuelni republički pravobranilac, uputio je juče ministru pravde Antonu Kasipoviću inicijativu za Jeličićevo razriješenje, jer u zakonskom roku od mjesec dana nije podnešen zahtjev za preuzimanjem dužnosti.
– Uputio sam inicijativu za razrješenje zamjenika pravobranioca Borislava Jeličića na njegov zahtjev. Jeličić je naveo da iz ličnih razloga nije u mogućnosti da stupi na dužnost u zakonskom roku – rekao je Govedarica.
Ministar pravde u Vladi RS Anton Kasipović ističe da će inicijativu sa prijedlogom uputiti u Narodnu skupštinu. Dodao je i da sjedište zamjenika pravobranioca u Banjaluci radi normalno i pored turbulencija izazvanih podizanjem optužnice protiv Jeličića.
Jeličić je u Narodnoj skupštini RS izabran na funkciju zamjenika pravobranioca 20. jula, a samo nekoliko dana kasnije uhapšen je i protiv njega je pokrenuta istraga zbog sumnje da je zloupotrijebio službeni položaj. Odluka je poslata u Službeni glasnik RS na objavljivanje 1. septembra. Zakletvu je položio prvog dana posljednje sjednice NS RS, 12. septembra, a optužnica podignuta 2. oktobra.
Podsjećamo, Republičko javno tužilaštvo podiglo je 2. oktobra optužnicu protiv Mirka Stojčinovića, bivšeg zamjenika pravobranioca RS sa sjedištem u Banjaluci i njegovog nekadašnjeg zamjenika Borislava Jeličića. Stojčinović se tereti da je Banjaluku oštetio za 7,5 miliona maraka, tako što je preduzećima „Naš dom“ i „Građa“ da na sebe uknjiže nekretnine u vlasništvu grada. Optužen je, zajedno sa Jeličićem, i u predmetu „Poljoprivredna škola“ jer su se odrekli tužbe i zaključili sudsko poravnanje bez da o tome obavjeste gradske vlasti, koje za tako nešto nisu dale svoju saglasnost.
Iz pritvora na posao
Nakon tromjesečnog pritvora i sa optužnicom “za vratom”, Stojčinović se vratio na radno mjesto u Republičku upravu za geodetske i imovinsko-pravne poslove, gdje je pomoćnik za poslove nadzora.
Dok je boravio u tromjesečnom pritvoru, Stojčinović je bio suspendovan na radnom mjestu. Međutim, nakon izlaska, i pored optužnice koju je poduglo Okružno tužilaštvo vraćen je na posao, iako ga je Vlada RS mogla suspendovati do okončanja postupka.
Ognjen Tešić / SrpskaCafe
Besplatnu Android aplikaciju portala SrpskaCafe preuzmite ovdje.