Ministri u Vladi RS, kao i srpski predstavnici u Savjetu ministara BiH, koji su učestvovali na Opštim izborima ostvarili su sasvim solidan uspjeh.
Podsjećamo, od 20 ministara, koliko ih ima u Vladi RS uz premijerku te srpsku trojku iz Savjeta ministara BiH, polovina se našla na stranačkim listama 7. oktobra.
Najviše razloga za slavlje svakako ima još uvijek aktuelna premijerka Srpske Željka Cvijanović, koja je dobila povjerenje građana da u naredne četiri godine naslijedi stranačkog šefa Milorada Dodika na funkciji predsjednika Republike Srpske. Ona je na osnovu obrađenih 91,16 odsto biračkih mjesta, osvojila 274 720 glasova (47,53 odsto glasova), a kandidat Saveza za pobjedu Vukota Govedarica 247 043 glasa (42,74 odsto), što je sada već nedostižna prednost.
Ministar prosvjete i kulture RS Dane Malešević kao nosilac DNS-ove liste u izbornoj jedinici dva obezbijedio je mandat u narednom sazivu Narodne skupštine RS. Imajući u vidu da se skupštinska većina teško može formirati bez partije kojoj pripada velike su mogućnosti da ga ponovo vidimo u ministarskoj fotelji.
Slično je i sa liderom Socijalističke partije te ministrom industrije, energetike i rudarstva RS Petrom Đokićem, koji je obezbijedio mandat u izbornoj jedinici šest, a izvjesno i ministarsku funkciju u narednom sazivu Vlade RS.
Sa druge strane, njegove stranačke kolege Milenko Savanović, ministar rada i boračko-invalidske zaštite RS i Jasmina Davidović, ministar za porodicu, omladinu i sport RS nisu uspjeli da obezbijede mandat. Savanović u izbornoj jedinici tri gleda u leđa predsjedniku banjalučkih socijalista Goranu Selaku, koga ćemo u naredne četiri godine gledati u republičkom parlamentu, ali i odborniku u banjalučkoj Skupštini Milanu Milakoviću, te Zdenki Gojković, koja je bila poslanik u još uvijek aktuelnom skupštinskom sazivu. Davidovićeva je imala još teži posao jer se našla na drugom mjestu za Parlament BiH, takođe u izbornoj jedinici tri, ali je iz njene partije mandat u Sarajevu obezbijedio samo Jakov Galić. Za utjehu, ministrica za porodicu, omladinu i sport osvojila je 1 060 glasova te popravila katastrofalan rezultat sa lokalnih izbora 2016. godine, kada je u Foči osvojila samo 81 glas.
Kada je riječ o SNSD-ovim ministrima, samo dvojica su učestvovali na izborima proteklog vikenda. Zoran Tegeltija, ministar finansija RS, u izbornoj jedinici tri ostvario četvrti rezultat unutar stranke, te omogućio sebi ulazak u Narodnu skupštinu RS. Izvjesno, Tegeltija, ukoliko SNSD formira većinu, što trenutno niko ne dovodi u pitanje, neće u parlament već se sigurno nada nekoj mnogo značajnijoj ulozi. Imajući u vidu insistiranje lidera SNSD-a Milorada Dodika da neće ispoštovati koalicioni dogovor i premijerku poziciju prepustiti nekom iz DNS-a, Tegeltija se nada i da će biti nasljednik aktuelne premijerke Cvijanović.
Dragan Bogdanić, ministar zdravlja i socijalne zaštite RS, uspio je da se domogne Parlamenta BiH, jer je u izbornoj jedinici dva osvojio preko 17 hiljada glasova te se našao na drugom mjestu na listi, odmah ispod Vojina Mitrovića, koji će Banjaluku u naredne četiri godine zamijeniti Sarajevom.
I trojica srpskih ministara u Savjetu ministara BiH, SDS-ovi Dragan Mektić i Mirko Šarović te PDP-ov Igor Crnadak, obezbijedili su status parlamentaraca. Mektić, koji je ministar bezbjednosti BiH i Šarović, ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH, obezbijedili su mandat u Parlamentu BiH, dok ćemo Crnadka u naredne četiri godine gledati u parlamentu Republike Srpske.
Za razliku od SDS-ovog dvojca koji su bili ubjedljivi na stranačkim listama, Crnadak nije ostvario zapažen rezultat, iako je dobio mandat, jer kao ministar i predsjednik Gradskog odbora PDP-a dobio preko 11 hiljada glasova manje od banjalučkog odbornika Draška Stanivukovića, koji je ostvario najbolji lični rezultat od svih poslanika koje ćemo u naredne četiri godine pratiti u Narodnoj skupštini RS.
SrpskaCafe/Ognjen Tešić
Besplatnu Android aplikaciju portala SrpskaCafe preuzmite ovdje.