Vlast u Ankari trpi šamare jedan za drugim. Poslije proglašenja rezultata lokalnih izbora, po kojima je turski predsjednik Redžep Tajip Erdogan “izgubio” prijestonicu, ali i Istanbul i Izmir, uz još nekoliko mjesta, došla je krajnje nepovoljna vijest iz Vašingtona.
Neprijatna informacija saopštena je prilikom dolaska turskog šefa diplomatije Vašingtonu, povodom obilježavanja 70 godina NATO. Ionako narušene odnose između SAD i Turske, ovo je dodatno zaoštrilo. Analitičari dodaju da nije riječ o ishitrenoj odluci Vašingtona, naprotiv, on nije bio štedljiv sa najavama kada su ovakve teme u pitanju.
– Višemjesečna upozorenja turskim vlastima da ne kupuju ruske raketne sisteme S-400, nisu očigledno urodila plodom. SAD su bile više nego jasne da je kupovina S-400 sistema neprihvatljiva – kazao je portparol Pentagona Čarls Samers Junior.

SAD i drugi saveznici NATO su se više puta žalili na kupovinu ruskog odbrambenog sistema, ocjenjujući da on nije kompatibilan s drugim savezničkim sistemima, te da bi predstavljao prijetnju za F-35. Samers je poručio da je Pentagon, iako Vašington nastavlja da razgovara sa Turskom o tom pitanju, počeo da pregovara o neophodnim koracima da bi pronašao druge izvore nabavke dijelova za F-35 koje proizvode Turci, i tako eliminisao Ankaru iz ovog strateški osjetljivog i veoma lukrativnog dila.
Prema njegovim riječima, preduzeti su koraci da bi se zaštitile zajedničke investicije u tehnologiju aviona i lanac nabavke.
– Mnogo žalimo zbog nastale situacije koja prijeti cjelokupnom partnerstvu između Ankare i Vašingtona po pitanju izrade F-35, ali dužni smo da preduzmemo sve neophodne mjere da zaštitimo zajednička ulaganja – kazao je potpukovnik Majk Endrjus u izjavi za Si-En-En.
U program proizvodnje borbenih aviona F-35 uključeno je 12 zemalja. Devet partnera radilo je na razvoju tehničkih rješenja: SAD, Turska, Velika Britanija, Italija, Holandija, Kanada, Australija, Danska i Norveška. Sve ove države, osim Kanade, Danske i Turske već su dobile ovaj stelt. Izrael, Japan i Južna Koreja, takođe su došle do vlasništva nad borbenim avionom F-35, i to kroz vojnu spoljnu trgovinu.
Ne štede na žalbama
Vladajuća turska Partija pravde i razvoja (AKP) predsjednika Erdogana, koja je osvojila većinu glasova na izborima minulog vikenda, podnijela je žalbu na rezultat lokalnih izbora u Istanbulu, gdje je, prema preliminarnim rezultatima, opozicija osvojila tanku većinu. AKP je podnio žalbu na rezultate izbora u svih 39 distrikta i tražio ponovno brojanje. AKP se žalila i na rezultate izbora u Ankari.
Tanjug
Besplatnu Android aplikaciju portala SrpskaCafe preuzmite ovdje.

