Kada bi vas neko pozvao na izlet na deponiju smeća, vjerovatno bi milili da je lud. I bio bi ako je u pitanju deponija na ovim našim prostorima. Međutim, ako se radi o deponiji Beča, tada sve dobija drugačiji smisao.
Odjeljenje Gradske uprave Beča za upravljenje otpadom MA48 pobrinuo da odlagališta smeća učine primamljivim izletištima.
Od maja do oktobra svakog petka i prve subote u mjesecu pozivaju na deponiju Rautenweg gdje se od 2009. godine deponuju još samo pepeo i šljaka iz postrojenja za sagorijevanje otpada. Od tada je deponija dobrim dijelom ozelenjena i postala stanište za mnoge biljke i čak životinje poput koza.
Tokom vožnje kroz deponiju građani se upoznaju sa funkcionisanjem kompletnog sistema zbrinjavanja otpada i zaštite podzemnih voda, a deponija je predstavljena i kao alternativni snabdjevač energijom. Elektrifikacijom deponijskog gasa, solarnim panelima i drugim alternativnim metodama ovdje se godišnje uštedi 2 200 tona ugljen-dioksida. Pri tome se proizvodi osam puta više struje nego što je potrebno za održavanje deponije.
Spisak izleta o otpadu zaokružuje posjeta postrojenju za kompost Lobau. Sav biološki otpad iz bašta, parkova i drugih gradskih zelenih površina, zbrinjava se na ovom mjestu, a sve procese obrade i kontrole kvalitete mogu pratiti i posjetioci.
Svoj dom na ovoj deponiji pronašle su i brdske koze austrijske rase Pinzgauer, koje su početkom 90-ih godina prošlog vijeka bile pred izumiranjem. Grad Beč je 1993. godine uspio spasiti ovu vrstu, a njihov broj na ovoj deponiji je u međuvremenu porastao na 35, jer su nedavno na svijet došli i novi jarići. O njihovom zdravlju redovno se brinu veterinari.
Besplatnu Android aplikaciju portala SrpskaCafe preuzmite ovdje.