Globus

Evropljani: EU će se raspasti, a rat je više nego moguć!


Većina Evropljana vjeruje da bi EU mogla da se raspadne u naredne dvije decenije, pokazala je studija Evropskog savjeta za spoljne odnose (ECFR) i međunarodne firme za istraživanje tržišta i analizu podataka “JuGov”.

Studija, u koju je bilo uključeno više od 60 000 ljudi iz 14 zemalja članica EU, pokazala je i da značajan broj ispitanika smatra da je “realna mogućnost” da u narednoj deceniji izbije rat između dvije zemlje EU.

Istraživanje je pokazalo da je nivo podrške članstvu u EU visok, ali da vlada pesimizam kada je u pitanju budućnost bloka.

U svakoj državi članici, osim u Španiji, većina glasača vjeruje da će se EU raspasti u narednih 10 do 20 godina, navodi se u studiji.

Kako se precizira, u Francuskoj, 58 odsto ispitanika smatra da je realno da će se blok raspasti u roku od dvije decnije, s čime je saglasno 57 odsto Italijana i Poljaka.

Čak i u Španiji, 40 odsto ispitanika reklo je da je realna mogućnost da se EU raspadne.

Istraživanje je pokazalo da većina Evropljana, ukoliko se EU raspadne, kao najveći gubitak vidi kolaps jedinstenog tržišta, a potom pitanje slobodnog putovanja preko granica i slobode za život i rad u drugim zemljama.

Značajan broj ispitanika je, takođe, rekao da je rat između zemalja EU “realna mogućnost” u narednoj deceniji.

Najveći broj njih je u Austriji, gdje je 38 odsto ispitanika reklo da misli da bi rat mogao da izbije u narednih 10 godina, dok u Francuskoj taj broj iznosi 35 odsto, a u Rumuniji 31 odsto.

Uvjerenje da bi mogao da izbije rat između članica EU naročito je snažno među mladima, prenosi Si-En-Bi-Si.

U Austriji i Rumuniji, polovina ispitanika od 18 do 24 godine, vjeruje da je rat između dvije članice EU moguć, s čime je saglasno 46 odsto najmlađih ispitanika u Francuskoj.

Besplatnu Android aplikaciju portala SrpskaCafe preuzmite ovdje.


Možda vas zanima

Brisel na ivici pakla: Bankrot, droga i kriminal

K1

Sprema se lista uslova za prekid vatre

K2

Papa Lav XIV pozvao na omogućavanje humanitarne pomoći Gazi

K2

Zaharova: Zahvalnost Srbima što čuvaju zajedničku istoriju i podržavaju Rusiju

K2

Mnogi otkazuju svoja putovanja zbog jezivog predviđanja japanske baba Vange

K2

Rubio otkrio zašto se SAD ne usuđuju ni da prijete sankcijama Rusiji

K2

Predaj komentar

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne i stavove portala srpskacafe.com. Molimo sve korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Zadržavamo pravo da obrišemo komentar bez prethodne najave i objašnjenja.

Ova stranica koristi kolačiće kako bi osigurali bolje korisničko iskustvo. Nastavkom korištenja pretpostavićemo da ste saglasni sa primanjem kolačića. Prihvati Pročitaj više