Zanimljivosti

“Šapica” zna: Kako održavati higijenu i dlaku psa?

Higijena psa je pola njegovog zdravlja, poručuju iz banjalučkog grooming salona “Šapica”. Otprilike kao što je važna ishrana, šetnja i igra, važna je i higijena psa da bi bili zdravi i srećni.

– Održavanje higijene psa u stanu direktno je povezana sa higijenskim navikama porodice sa kojom živi. Pas koji živi u stanu, koji skače na krevet i spava sa djecom važno je da bude čist. Čistoća našeg doma, kreveta na koji pas skače i dalje zdravlje svih koji u toj kući žive zavisi od toga koliko je pas čist – kaže Suzana Radomi Radinković, vlasnica grooming salona “Šapica”.

Kupanje i redovno češljanje je osnova svega, jer bez čiste dlake nećete biti u mogućnosti da u potpunosti uživate u odnosu sa svojim psom.

– Vaši ljubimci, kao i vi sami, zahtijevaju održavanje redovne higijene. Prvenstveno tu mislim na češljanje, kupanje, šišanje i rezanje noktića. Vaš dlakavi prijatelj itekako pati ako je neuredan. Čvorovi zatežu kožu, dolazi do svrbeža, koža ne diše i takvo je stanje pogodno za naseljavanje raznih, nepoželjnih mikroorganizama koji će dovesti do vrlo ozbiljnih dermatoloških problema – naglašava Milan Tomišić, novo pojačanje ovog grooming salona.

Psi su postali ljubimci i njihova njega je izuzetno bitna. Žive u stanovima, spavaju u spavaćim sobama i igraju se s djecom. Zato je važno redovno njegovati psa. Uklanjanjem viška dlake, rezanjem noktiju i čišćenjem ušiju sprječavamo određene zdravstvene probleme.

Kupanje održava zdravlje kože i dlake psa. Dlaka koja se linja konstantno se uklanja. Dom i porodica u kojoj pas živi čisti su i uredni.

Kada su u pitanju dugodlaki psi, vlasnici moraju posebnu pažnju da obrate na redovno češljanje jer se dlaka veoma brzo zapetlja.

– To je noćna mora svakog groomera. Prije svega, zapetljana dlaka mora biti ošišana na kratko. To s jedne strane nije estetski najbolje. S druge strane, ako se radi ljeti, postoji opasnost od opekotina od sunca. Ako se odlučimo za raspetljavanje, vlasnik mora da zna da to poprilično boli, može izazvati crvenilo kože i traumu do kraja života. Zato treba redovno, od malena, navikavati psa na češljanje i izbjeći moguće probleme sa zapetljanom dlakom – upozorava Suzana Radomi Radinković, koja ima dugogodišnje iskustvo groomingu sa diplomom prestižne Sasha Riess akademije.

Mnogi smatraju da pas ljeti mora biti skroz kratko ošišan.

– Ne bih se složio s tom tvrdnjom. Istina je da manjak dlake omogućava psu lakše podnošenje vrućine ali isto tako, dlaka je tu i kako bi ga zaštitila od vrućine, odnosno sunca. Neke pasmine, kao na primjer samojedi i haskiji, koriste dlaku kao izolator dok maltezeri imaju poprilično nježnu kožu koju dlaka štiti od sunca. Dakle, dlaka štiti psa i zimi i ljeti. Naravno, u svemu treba naći mjeru. Treba ošišati psa kako bi lakše podnosio vrućinu. Isto tako, treba ga ošišati zbog klasja i krpelja. Kraću dlaku je lakše održavati i njegovati, i psa držati čistim. Isto tako, ne treba pretjerivati. Pas može biti ošišan ali opet, treba ostati dovoljno dlake. U svakom slučaju, groomer treba da zna da procijeni kako je najbolje ošišati psa u određenom trenutku, zavisno od godišnjeg doba – dodaje Milan.

U salonu kažu da nerijetko imaju pse koji se ne vole kupati i češljati. Prvi korak koji može pomoći je da uz redovnu njegu, pokušate psu uređivanje predstaviti kroz igru ili ga nagradite dugom šetnjom nakon češljanja.
– Kada štene dođe u vas dom, nemojte ga sklanjati od zvukova usisavača i fena. Bacajte mu lopticu dok sušite kosu ili zavežite igračku za usisavač dok usisavate. Štene će zvuk povezati s nečim zanimljivim. Voda mora biti mlaka, nikako hladna ni pretopla. Zapamtite da psi imaju višu temperaturu tijela od nas. Ako pas ima strah od vode, pranje šapica možete započeti u lavoru s malo šampona. Postepeno povećajte količinu vode. Nakon privikavanja, okupajte ga u kadi. Ako je problem veći i pas ima veliki strah od vode, predlažem da potražite pomoć stručnjaka, odnosno dresera pasa – pojašnjava Suzana.

Psa možete kupati jednom sedmično ukoliko se koriste odgovarajući preparati i tehnike.

– Redovnim šišanjem i češljanjem kod kuće možete održavati higijenu kod pasa. Nema tu puno mudrosti. Najbitnije je redovino pranje i češljanje, tretiranje pasa protiv parazita i protiv nametnika kao sto su buve i krpelji – savjetuju iz “Šapice”.

Kratkodlaki psi, kao što su jazavičari ili francuski buldozi, nemaju velikih zahtjeva za održavanje krzna, ali dotjerivanje sa mekom četkom i finiš sa kožnom krpom, učiniće izgled njihovog krzna što boljim. Dugodlaki psi, kao što su španijeli, terijeri, koliji imaju potrebu za redovnim, svakodnevnim održavanjem svog krzna, što podrazumijeva četkanje da bi im krzno bilo čisto, zdravo i uvijek izgledalo uredno.

Najviše pitanja vlasnika uglavnom se tiču preparata koji se koriste za održavanje dlake i kože psa ali i način njihove primjene.

– Ovdje je veoma vazno napomenuti da se psi kupaju ISKLJUČIVO kozmetikom za pse. Ta kozmetika ima tendenciju da bude približne Ph vrijednosti kao i koža pasa, koja je u prosjeku neutralna pH 7. Čovjek ima prirodnu Ph vrijednost kože 5,5 što je JAKO kiselo, zato ljudski šamponi i kondicioneri imaju prosječnu vrijednost Ph5,5. Ukoliko se koriste, na tijelu pasa mogu izazvati različite reakcije – naglašava Suzana.

Koža mora biti pregledana. Ukoliko ima bilo kakvih znakova parazita kao što su buve i krpelji onda se moraju odabrati šamponi specijalno za tu namjenu.

– Pošto šamponu ne mozete da “naredite” da spere prljavštinu ali ne i prirodnu masnoću kože, taj problem riješen je procesom nanošenja kondicionera, pored toga što je vratio isprane masnoće, kondicioniranjem krzna kutikula dlake se ponovo zatvori. Na taj način smo vratili sve u stanje prirodno prije kupanja – dodaje vlasnica grooming salona “Šapica”.

Samo ukoliko koristimo kondicioner nakon šamponiranja govorimo o procesu kupanja koji apsolutno nije štetan za zdravlje psa, poručuju ove dame koje iza sebe imaju decenije iskustva.

Ističu da se ovakav proces kupanja može se izvoditi često, koliko god je potrebno, jednom, dva puta sedmično, sve u zavisnosti od vremenskih uslova i stanja krzna psa ali u tom slucaju rastvor šampona je mnogo blaži nego prilikom prvog kupanja.

Ne zaboravite, pas u stanu nije više onaj pas koji ima iste potrebe kao njegov rođak koji živi u kućici u dvorištu. Higijena psa u stanu direktno je povezana sa higijenskim navikama porodice sa kojom živi. Kupanje psa je odnos prema ličnoj higijeni svih članova porodice koja svoj životni prostor dijeli sa psom.

Besplatnu Android aplikaciju portala SrpskaCafe preuzmite ovdje.

Možda vas zanima

Kako lukavi parazit pretvara mrave u “zombije”?

DB

On obnavlja kolibe, a 500.000 ljudi prati svaki njegov pokret (VIDEO)

DB

Netaknuta priroda: Prvi put snimljena prelijepa skrivena jezera Islanda (VIDEO)

DB

Koje je najsigurnije sjedište u vozilu?

DB

“Prada” prodaje iscijepani donji veš za 600 evra (FOTO)

DB

Najkraći brak u istoriji? Mlada zatražila razvod poslije tri minute

SB

Predaj komentar

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne i stavove portala srpskacafe.com. Molimo sve korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Zadržavamo pravo da obrišemo komentar bez prethodne najave i objašnjenja.

Ova stranica koristi kolačiće kako bi osigurali bolje korisničko iskustvo. Nastavkom korištenja pretpostavićemo da ste saglasni sa primanjem kolačića. Prihvati Pročitaj više