Tehnologija

Zašto je Fiat-Chrysler odustao od spajanja sa Renaultom?


Fiat-Chrysler je odustao od predloženog spajanja sa Renaultom, nakon što je francuska kompanija tražila još vremena za donošenje odluke o ponudi.

Najveći dioničar Renaulta, francuska vlada, nije bila spremna da potpiše ugovor. Ipak, logika iza spajanja ostaje važeća, kako je francuski proizvođač automobila objasnio u izjavi u kojoj žali zbog odustajanja od novog posla.

– Smatramo da je prilika pravovremena, da ima primamljivu industrijsku logiku i velike finansijske zasluge, a što bi rezultiralo globalnim auto centrom sa sjedištem u Evropi – saopštio je Renault.

Markione, koji je vodio italijansko-američkog proizvođača automobila do svoje smrti prošle godine, vjerovao je da se proizvođači automobila moraju udruživati kako bi smanjili troškove i prestali trošiti dragocjeni novac.

Kombinovanjem Fiat-Chryslera i Renaulta stvorio bi se treći, po veličini, proizvođač automobila na svijetu, a General motors bi pao na četvrto mesto. Sam Chrysler je na osmom mjestu najvećih svjetskih proizvođača četvorotočkaša.

Markione je 2015. godine u prezentaciji “Ispovijesti kapitalističkog ovisnika” naveo da auto-kompanije troše previše novca na dvostruke aktivnosti. Bilo bi bolje, smatra Markione da, udruže snage, podsjeća CNN.

Prema pisanju New York Timesa, odustajanje od predloženog spajanja kompanija, za koji se smatralo da bi mogao biti nosilac transformacije auto-industrije, dovelo je do pada akcija obe grupacije.

Vrijednost akcija obe kompanije, koje su skočile nakon što je Fiat objavio svoju ponudu prošle sedmice, pale su, i to dionice Renaulta za sedam odsto, a italijanske kompanije za četiri odsto. Akcije Fiata su, nakon pada, zabilježile rast, navodi New York Times.

Sva spajanja zahtijevaju balansiranje između različitih interesa, sve dok sve strane u procesu ne budu zadovoljene.

Ovaj dogovor, koji bi stvorio trećeg po veličini proizvođača automobila na svijetu, međutim, imao je kao zainteresovanu stranu i uticajnu francusku vladu, piše New York Times.

Renault se često opisuje kao krunski dragulj francuske industrije. Vlada je pod političkim pritiskom da sačuva dobro plaćena radna mjesta. Takođe, pokrenuto je i pitanje nacionalnog ponosa kada je počela priča o spajanju sa Fiatom, navodi američki list.

Francuska vlada ima 15 odsto udjela u kompaniji i predstavnika u upravnom odboru. Prema prvoj ponudi, koja je podrazumijevala jednako učešće oba entiteta u novoj kompaniji, francuska vlada bi spala na 7,5 odsto i zadržala bi predstavnika u odboru.

Francuski ministar finansija prošle sedmice se sastao sa čelnicma Renaulta. Zahtijevao je da sjedište nove kompanije bude u Parizu i da, ako bude otpuštanja radnika, poslove izgube prvo radnici u SAD i Italiji, a tek oni iz Francuske, navela je osoba upućena u pregovore.

Međutim, direktor John Elkann uporno je insistirao na stvaranju kompanije koja ne bi bila pod političkim uticajem.

Vjeruje se i da su sindikati imali važnu ulogu u pregovorima. Njihovi čelnici bili su skeptični nakon Fiatove ponude plašeći se otpuštanja. Renault je već ukinuo najmanje 22 000 radnih mjesta od 2005. godine.

Besplatnu Android aplikaciju portala SrpskaCafe preuzmite ovdje.


Možda vas zanima

Upozorenje: Dvije milijarde korisnika Gmaila moraju da zamjene lozinku

K2

YouTube uvodi najgore reklame: 30 sekundi i nema preskakanja

K1

Kada stiže Play Station 6?

K1

TikTok uveo zabranu na jednu temu u pretrazi

K2

Gugl ukida podršku za iOS 16

K2

Wikipedijina vojska volontera diže glas protiv AI rezimea

K1

Predaj komentar

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne i stavove portala srpskacafe.com. Molimo sve korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Zadržavamo pravo da obrišemo komentar bez prethodne najave i objašnjenja.

Ova stranica koristi kolačiće kako bi osigurali bolje korisničko iskustvo. Nastavkom korištenja pretpostavićemo da ste saglasni sa primanjem kolačića. Prihvati Pročitaj više