Izdvajamo

Svijet i crvena traka protiv opake bolesti

Od kada je otkrivena bolest AIDS do danas, moderni svijet je prošao kroz razne faze, od paničnog straha i stigmatizacije zaraženih HIV-om i oboljelim od side, do djelimičnog prihvatanja i rada na pronalasku lijeka za ovu opaku bolest.

Moto ovogodišnjeg Svjetskog dana borbe protiv AIDS-a i jeste “Zajednice doprinose promjenama”, a cilj je da se prepozna suštinska uloga koju su zajednice imale i imaju u odgovoru na AIDS na međunarodnom, državnom i lokalnom nivou.

U Crvenom krstu Republike Srpske smatraju da Svjetski dan borbe protiv AIDS-a predstavlja način za isticanje uloge zajednica u vremenu kada smanjeno finansiranje i sve manji prostor za civilno društvo dovode u opasnost održivost usluga i opšte zalaganje.

U svijetu je krajem prošle godine bilo 37,9 miliona osoba inficiranih HIV-om, dok je u toku 2018. godine HIV dijagnostifikovan kod 1,7 miliona osoba.

– Ključne populacije koje su pod povećanim rizikom za HIV su i dalje korisnici droga, muškarci koji imaju seks sa drugim muškarcima, migranti, seksualni radnici i njihovi klijenti – podsjećaju iz Crvenog krsta Republike Srpske.

Nošenje presavijene crvene trake, simbola borbe protiv HIV-a, predstavlja i vid solidarnosti sa inficiranim i oboljelim osobama.

Iz Crvenog krsta posjećaju da AIDS znači sindrom stečenog oštećenja imunog sistema, odnosno stanje našeg organizma gdje je odbrana tijela protiv nekih bolesti oslabljena. Izazvana je virusom koji se naziva HIV, humani imunodeficientni virus.

Infekcija HIV virusom slabi imunološki sistem do te mjere da organizam nije u stanju odbraniti se od određenih drugih infekcija. Ove infekcije su poznate kao oportunističke, jer iskorištavaju priliku oslabljene odbrane kako bi napale organizam i izazvale bolest.

HIV se prenosi na tri načina – nezaštićenim seksualnim odnosom, putem zaražene krvi (najčešće kod intravenoznih korisnika droge, putem tetovaža, pirsinga…) i sa zaražene majke na dijete, napominju iz Crvenog krsta Republike Srpske.

Definitivno je utvrđeno, kako je istaknuto, da se HIV ne prenosi rukovanjem, poljupcem, grljenjem, korištenjem istog pribora za jelo, piće, spavanjem u istom krevetu niti ubodom insekta.

AIDS je neizlječiva bolest od koje se umire. Jedini siguran način zaštite od HIV-a, a samim tim i od AIDS-a je pravilno korištenje zaštite pri svakom seksualnom odnosu, kao i vođenje računa da se ne dođe u kontakt sa zaraženom krvi.

Iako je u posljednjoj deceniji na globalnom nivou postignut značajan napredak u odgovoru na HIV i AIDS, te je broj osoba inficiranih u stalnom opadanju, potreba za prevencijom i dalje je veoma izražena, napominju u Crvenom krstu Republike Srpske.

Neki to rade u laboratoriji, drugi kroz umjetnost, treći razumom, a milioni crvenom trakom pokazujući da su svjesni da 1. decembar predstavlja simbol borbe koja se vodi širom svijeta pa i na ovim našim ludim prostorima.Od prvog dijagnostikovanog slučaja HIV infekcije u BiH 1986. godine do kraja novembra ove godine, u BiH je registrovano ukupno 314 slučajeva zaraze HIV-om.

Svijest o osobama zaraženim HIV-om u BiH se nije promijenila. Stigma i diskriminacija i dalje su najveći problem sa kojim se suočavaju zaražene osobe. Nivo stigme znatno je smanjen u odnosu na pretnodne godine, ali da je danas jako zastupljena autostigma koja je kod pojedinih pacijenata daleko jača i većeg intenziteta nego što je stigma u njegovom okruženju.Najrizičnija grupa su mlade žene između 15 i 24 godina.

Besplatnu Android aplikaciju portala SrpskaCafe preuzmite ovdje.

Možda vas zanima

Niko ne čuje stanovnike Bistrice: Nelegalno iskopavaju ugalj, uništavaju selo i nikoga nije briga

DB

Laktaši: 17 godina nije izlazila iz kuće, ljekari šokirani

DB

Vučić: Zapadne sile pogazile Rezoluciju 1244 i Povelju UN

DB

Srbija: Vlada produžila ograničenje cijena goriva do kraja oktobra

DB

Kod Subotice pronađeno iznemoglo mladunče lava (FOTO/VIDEO)

SB

Stanivuković prisustvovao molitvi povodom praznika rođenja Presvete Bogorodice u Hramu u Dervišima (FOTO/VIDEO)

SB

Predaj komentar

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne i stavove portala srpskacafe.com. Molimo sve korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Zadržavamo pravo da obrišemo komentar bez prethodne najave i objašnjenja.

Ova stranica koristi kolačiće kako bi osigurali bolje korisničko iskustvo. Nastavkom korištenja pretpostavićemo da ste saglasni sa primanjem kolačića. Prihvati Pročitaj više