Među polenima trava najviše problema preosjetljivim osobama prave lisičiji repak, ježevica, popino prase, prava livadarka, pšenica i raž. U tragovima ima i polena javora, bukve, oraha, duda…
Poleni trava sada nadjačavaju polene drveća, što kod osoba osetljivih na više alergena ne menja mnogo situaciju jer se tegobe produžavaju. Naročito ako osjetljivi na polene trava, lipe, borova, jela, tuja, čempresa nisu počeli da uzimaju terapiju.
– Izračunato je da je 30 zrna polena drveća i trava u vazduhu dovoljno da izazove tegobe kod preosjetljivih osoba – kaže dr Rada Mišković – alergolog Kliničkog centra Srbije
Važno je da se napomene i da trave imaju duži period polinacije, odnosno prenošenja polena, pa alergičnima mogu da prave problem više mjeseci tokom godine. Najteže je onima koji su alergični na polene drveća, trava i korova.
Da bi mogla da se propiše odgovarajuća terapija, veoma je važno da se zna na šta je osoba alergična. Jer, vremenski period polinacije trava je relativno dug, obično počne tokom aprila i može da potraje do jula. Zato se jednim dijelom preklapa sa periodom polinacije drveća, posebno lipe i borova.
S obzirom na to da su alergije toliko masovne, većina onih koji imaju tegobe lijekove piju na svoju ruku, jer mogu da se kupe bez recepta.
Takođe, mnoge osobe vjeruju da se radi o alergiji na polene, a zapravo imaju neki drugi zdravstveni problem. Zato je savjet, a posebno ukoliko osoba ima izražene tegobe, koje dugo traju, ili ima tegobe donjih disajnih puteva, da se javi alergologu, kako bi se obavila sva neophodna ispitivanja i propisala adekvatna terapija.
Postoji više načina za dijagnostikovanje alergija. Danas se u praksi primenjuju kožni alergotestovi i alergotestovi iz krvi. Kada prvi nisu dovoljni, pacijent se upućuje na pretrage iz krvi.
Večernje novosti
Besplatnu Android aplikaciju portala SrpskaCafe preuzmite ovdje.