Šef Kluba poslanika SDS-a u Narodnoj skupštini Republike Srpske Miladin Stanić izjavio je danas da je potrebno potpuno zaustaviti svaki uvoz junećeg i govećeg mesa i prerađevina tog mesa kako bi se u Srpskoj u naredna dva do tri mjeseca mogao obaviti otkup tržišnih viškova ovog mesa.
On je naveo da je to jedini način da se tržišni viškovi junetine i govedine prodaju dok god nema izvoza, dodajući da se trenutno u Srpskoj nalazi oko 10 000 tona žive vage junetine i govedine viška.
– Druga mjera je da se trajno ili na duže vrijeme uvedu prelevmani na uvoz junetine i govedine kao i prerađevina tog mesa – rekao je Stanić na konferenciji za novinare u Banjaluci.
Stanić je istakao da je Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske punudilo korektan podsticaj za otkup mesa od sedam feninga po kilogramu, ali da ni taj podsticaj ne može riješiti pitanje otkupa tržišnih viškova jer je domaća junetina i govedina skuplja od uvozne.
On je naveo podatak prema kojem je za prvih šest mjeseci u BiH uvezeno oko 12 000 tona goveđeg mesa.
Srna
Besplatnu Android aplikaciju portala SrpskaCafe preuzmite ovdje.