Andrićeva nagrada za 2019. godinu, koju dodjeljuje Zadužbina nobelovca, uručena je danas književniku iz Republike Srpske Anđelku Anušiću za zbirku pripovjedaka “Legenda o v(j)etrovima vijanima”.
Ovu zbirku objavilo je Udruženje književnika Republika Srpske, a po ocjeni žirija njena posebna vrijednost je jezik koji čuva sve prostorne i vremenske slojeve u kojem žive njegovi junaci.
Član žirija profesor Petar Pijanović rekao je da je Anušićeva zbirka “nov i značajn prilog savremenoj srpskoj prozi”.
– Ovo je knjiga patnje i bola, grube i prefinjene tuge, a samo ponegde lekovite ironije i gorke vedrine zadatog života – rekao je on.
Prema njegovim riječima, vrijednost knjige je i u tome što nije “ni jednolika niti kalupna”.
– Varira oba srpska izgovora, književni standard i kolokvijalni idiom, treće i prvo kazivačko lice, dramatizaciju radnje i opis stanja, živu reč, te brojne i dinamizovane tačke gledišta – rekao je Pijanović.
Anušić se zahvalio žiriju što je, kako je rekao, imao odvažnosti da ga uvrsti u veličajni krug Anrićevih bratstvenika, u zajednicu njegovih posvećenih čitalaca”.
– U zbirci pripovjedaka za koju ste me nagradili ovim vrhovnim priznanjem, povjeda se o izgonu, bezdomstvu, skućavanju i navikavanju u izbjeglištvu, o povratku i vraćanju, pokušaju vraćanja u zemlju svojih otaca i nalaženju gorem od gubljenja – rekao je Anušić.
On je u besjedi ukazao i na značaj očuvanja srpskog jezika.
– Jedino imanje koje se ne mijenja, koje se ne gubi, koga ne može uništiti ni kolonijalna guba – jeste jezik, identitetska tablica u kojoj su moji junaci uronjeni cjelinom njegove leksike i sintakse – rekao je Anušić.
Andrićevu nagradu laureatu je uručio predsjednik Upravnog odbora Zadužbine “Ivo Andrić”, akademik Miro Vuksanović.
Prema testamentarnoj volji Ive Andrića, Zadužbina je 1976. godine ustanovila Andrićevu nagradu za najbolju pripovijetku, ciklus, odnosno zbirku pripovjedaka objavljene na srpskom jeziku između 1. januara i 31. decembra prethodne godine.
Besplatnu Android aplikaciju portala SrpskaCafe preuzmite ovdje.