Ako se još uvek pitate zašto treba jesti cveklu, znajte da ta crvena riznica sadrži čitav niz nutrijenata koji pomažu u borbi protiv raka, jačanju mozga i zdravlju srca.
Ona je puna vitamina i minerala, kao i antioksidativnih jedinjenja koja se retko nalaze u drugim biljkama. Pored ostalog, cvekla je bogata vlaknima i folatima, a obiluje i kalijumom, elektrolitom koji u telu reguliše krvni pritisak i nervne signale. U njoj se nalaze i magnezijum, kalcijum, gvožđe, cink, mangan i bakar.
Kada su u pitanju antioksidansi, cvekla je kraljica hranljivih sastojaka. U njoj se nalaze epikatehin, flavonoidi, karotenoidi i vitamin C.
Cvekla takođe sadrži jedinjenja koja se zovu betalaini, a ti biljni pigmenti zaslužni su za njenu živopisnu ružičastu boju. Betalaini nisu široko zastupljeni u biljkama i cvekla je jedan od rijetkih izvora.
Pomaže u kontroli krvnog pritiska
Zahvaljujući azotnom oksidu, krvni sudovi se šire, krvni pritisak se smanjuje, a cirkulacija poboljšava. Pojedine studije pokazale su da konzumacija soka od cvekle, kao i obroci sa kuvanom cveklom, znatno smanjuju krvni pritisak.
Podržava kognitivnu funkciju
Visok krvni pritisak može zadebljati arterije u mozgu, što negativno utiče na protok krvi. To dovodi do smanjenja kognitivnih sposobnosti u poznom dobu. Cvekla vam pomaže da krvni pritisak držite pod kontrolom, što znači da će vaš mozak biti zdrav.
Poboljšava atletske performanse
Zbog nitrata koje sadrži, cvekla pospješuje protok krvi i smanjuje količinu kiseonika koja je potrebna vašim mišićima. Uz nju ćete vježbati efikasnije i sa više snage. Pa ipak, rezultati studija o uticaju cvekle na rezultate sportista su kontradiktorni, što znači da je potrebno više istraživanja. Po svoj prilici, efekti zavise od faktora kao što su vrsta vježbanja, intenzitet i nivo vaše kondicije.
Smanjuje rizik od raka
U cvekli je prisutan betanin, koji uklanja slobodne radikale i sprečava oksidativni stres koji oštećuje ćelije i tkiva. Ovo je ključno za smanjenje rizika od hroničnih stanja koja su povezana sa oksidativnim stresom, kao što su rak i bolesti srca.
Pospješuje varenje
Zahvaljujući vlakanima, cvekla pospješuje varenje, a smanjuje nadimanje i sprečava zatvor.
Pomaže u proizvodnji ćelija
Cvekla obiluje folatima, koji su jedan od najvažnijih prenatalnih vitamina. Neophodni su za stvaranje ćelija tokom trudnoće i pravilan razvoj bebinog mozga.
Kako pripremiti cveklu?
Kao povrće bogato hranljivim sastojcima, cvekla zaslužuje mjesto u uravnoteženoj ishrani. Najbolji način za pripremu cvekle, uz očuvanje njene hranljive vrijednosti, je pečenje. Time se čuva i njena prirodna slatkoća, koja se gubi kuvanjem u vodi ili na pari. Operite cveklu i odsijecite vrhove, a zatim je premažite maslinovim uljem. Pecite je oko pola sata, a gotova je kada se lako probuši viljuškom.
Naravno, izrendanu cveklu možete jesti i svježu. Ona će se odlučno uklopiti u neku miješanu salatu, a možete je dodati i u pesto, smuti i humus. U hladnijem periodu godine koji je pred nama, isprobajte supu od cvekle.
Lepota i zdravlje
Besplatnu Android aplikaciju portala SrpskaCafe preuzmite ovdje.